منوی دسته بندی

تفاوت ضد آفتاب مردانه و زنانه چیست؟

کرم ضد آفتاب، یکی از ضروری‌ترین موارد در روتین‌های پوستی و برای جلوگیری از ایجاد آسیب‌های ناشی از نور خورشید بر پوست صورت و دست‌ها است. این کرم، هم برای آقایان و هم خانم‌ها تولید و به بازار عرضه می‌شود، اما بسیاری از افراد ممکن است از این موضوع آگاه نباشند که این محصول، با توجه به جنسیت فرد متفاوت است و نباید از ضد آفتاب خانم‌ها برای آقایان یا برعکس استفاده شود. در این مقاله، در رابطه با تفاوت ضد آفتاب مردانه و زنانه، ضرورت استفاده از این محصول برای آقایان و همچنین نکاتی که برای تاثیر بیشتر این محصول بر روی پوست باید رعایت کنید، صحبت خواهیم کرد.

فرق ضد آفتاب مردانه و زنانه

تفاوت‌های پوست زنان و مردان

اولین موردی که باید پیش از خرید ضد آفتاب به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، تفاوت‌های پوست بین زنان و مردان است. این تفاوت‌ها، بر روی خرید تمام محصولات مراقبت از پوست تاثیر دارند و برای ایجاد بهترین نتیجه از به‌کارگیری این مواد، لازم است تا این محصولات را متناسب با جنسیت خود خریداری کنید. مهم‌ترین تفاوت‌های بین پوست خانم‌ها و آقایان عبارت‌اند از:

۱. تفاوت در هورمون‌های زنانه و مردانه

تستوسترون ترشح‌شده در بدن مردان، علاوه بر ایجاد ویژگی‌های مردانه، باعث افزایش ضخامت پوست (به میزان 20 درصد) و ترشح چربی بیشتر در این بخش از بدن در مقایسه با پوست زنان می‌شود. ازاین‌رو، ضد آفتاب‌ها و روتین‌های پوستی ملایم‌تری در مقایسه با زنان نیاز خواهند داشت.

۲. چربی بیشتر پوست در مردان

مردان از پوست چرب‌تری نسبت به زنان بهره‌مند هستند و معمولا به همین دلیل، دیرتر دچار پیری پوست یا شل شدن ناشی از تاثیر آفتاب خواهند شد. این فاکتور یکی از مسائل بسیار مهمی است که در ساخت ترکیبات ضد آفتاب‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

البته این موضوع ارتباطی به اینکه ضد آفتاب مناسب پوست خشک برای آقایان تولید نشود، ندارد و برای هر دو جنسیت، ضد آفتاب‌های ویژه پوست‌های خشک و حساس، معمولی و چرب تولید می‌شود.

۳. رنگ تیره پوست مردان

پوست مردان به دلیل فاکتورهای متعددی از پوست زنان تیره‌تر است و بنابراین، میزان محافظتی که در برابر نور خورشید نیاز خواهند داشت، کمتر از زنان است.

۴. موی صورت

موهای زائدی مانند ریش و سبیل، علاوه بر زیبایی ظاهری، تاثیر محافظتی نیز در پوست صورت دارند و مانع از تاثیر نور آفتاب بر این بخش از بدن خواهند شد. ازاین‌رو، ضد آفتاب‌های مردانه، معمولا سبک‌تر از نوع زنانه ساخته می‌شوند.

۵. کلاژن

یکی از تاثیرات مصرف ضد آفتاب، پیشگیری از بروز چین‌وچروک در پوست و به تاخیر انداختن فرآیند پیری پوست است. در مردان، میزان کلاژن پوست که مانع از پیری در این ‌بخش از بدن می‌شود، به میزان بیشتری در مقایسه با بدن زنان ترشح می‌شود و همین امر، مقاومت پوست مردان در مقابل آفتاب را در مقایسه با زنان، به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

به همین علت، محصولات مراقبت از پوست مردان مانند انواع ضد آفتاب‌ها، از ترکیبات شیمیایی متفاوتی با ضد آفتاب زنانه ساخته شده‌اند. قبل از اینکه به تفاوت ضد آفتاب مردانه و زنانه بپردازیم، بهتر است در خصوص ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب برای آقایان نکاتی را مطرح کنیم.

پرفروش‌ترین ضد آفتاب

 

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب برای مردان

متاسفانه باور غلطی وجود دارد مبنی بر این‌که مردان نیازی به محصولات مراقبت از پوست یا استفاده از روتین‌های پوستی ندارند. این عقیده کاملا غیر علمی است. اگرچه، پوست مردان از لحاظ بافت و شرایط فیزیکی، کمی از پوست زنان مقاوم‌تر است، اما این بدان معنی نیست که مردان نباید از روتین‌های مراقبتی استفاده کنند.

ضرورت استفاده از ضد آفتاب برای مردان

تاثیرات مخرب نور آفتاب در دراز مدت، به بافت سطح پوست و پس از آن نیز به بخش‌های زیرین آن آسیب جدی وارد می‌کند. این موضوع، به‌ویژه در مردان ایرانی که برخلاف زنان، بدون پوشش‌های محافظتی در نواحی دست‌ها، گردن و صورت، در بیرون از منزل تردد دارند، حائز اهمیت است و لازم است تا برای پیشگیری از بروز آسیب‌های جدی به پوست مانند پیری زودرس، حساسیت، اگزما و مشکلاتی از این قبیل، حتما از محصولات مراقبت از پوست مانند ضد آفتاب‌ها استفاده شود.

البته در این بین، اطلاع از مواردی که به عنوان تفاوت ضد آفتاب مردانه و زنانه در نظر گرفته می‌شوند، بسیار ضروری است.

مشاهده
بهترین ضد آفتاب ایرانی برای پوست خشک، چرب و معمولی

تفاوت ضد آفتاب مردانه و زنانه

ضد آفتاب‌های مردانه با ضد آفتاب‌های زنانه از لحاظ فرمول شیمیایی دارای تفاوت‌های زیادی هستند. در نمونه‌های مردانه این محصولات، به دلیل سازگاری با پوست آقایان، معمولا از ترکیبات سبک‌تری استفاده می‌شود که علیرغم محافظت از پوست این افراد در مقابل اثرات نور خوشید، با ویژگی‌های پوست آنان نیز سازگار باشد.

در مقابل، در انواع ضد آفتاب زنانه از موادی استفاده می‌شود که تاثیر محافظتی بیشتری در مقابل نور خورشید دارند. این ترکیبات، به دلیل حساسیت بیشتر پوست زنان و نازک‌تر بودن لایه‌های پوست آن‌ها در مقایسه با مردان، استفاده می‌شود.

از لحاظ میزان SPF، رنگی و غیر رنگی بودن ضد آفتاب، معمولا تفاوتی بین ضد آفتاب مردانه و زنانه وجود ندارد و در هر دو محصول، نمونه‌های رنگی و سفید و با SPFهای مختلف تولید می‌شود. بنابراین، این فاکتور جزو تفاوت ضد آفتاب مردانه و زنانه به شمار نمی‌آید.

محبوب‌ترین ضد آفتاب

 

۶ نکته مهم جهت افزایش تاثیر ضد آفتاب بر روی پوست

فارغ از تفاوت ضد آفتاب مردانه و زنانه، لازم است تا نکات مهمی را در رابطه با مصرف این محصول مراقبت از پوست در نظر داشته باشید؛ تا نتیجه دلخواه خود را از مصرف آن به دست آورید. در ادامه به برخی از این نکات می‌پردازیم.

نکات استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی پوست

۱. حداقل ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل، ضد آفتاب را بر روی پوست خود بزنید. این زمان، برای جذب ضد آفتاب و شروع فرآیند محافظتی آن لازم است.

۲. اگر از ضد آفتاب مردانه استفاده می‌کنید (آقا هستید)، ضد آفتاب را صرفا بر روی صورت خود نزنید و علاوه بر پوست صورت، بر روی گردن و لاله گوش‌ها نیز از ضد آفتاب استفاده کنید. برای دست‌ها نیز، می‌توانید یا از همان ضد آفتاب یا از نمونه‌هایی که مخصوص استفاده در سایر نقاط بدن هستند، استفاده کنید.

۳. مقدار مناسبی از ضد آفتاب را بر روی پوست خود بزنید. این مقدار برای پوست صورت، اندازه‌ای معادل یک یا دو نخود متوسط است. در صورت استفاده از مقدار بالای ضد آفتاب، علاوه بر کاهش میزان کارایی این محصول بر روی پوست، فرآیند تعریق و تنفس پوستی شما نیز مختل خواهد شد.

۴. بیشترین تابش نور خورشید، در ساعات بین ۱۲ تا ۱۵ است. ازاین‌رو، بهتر است در این ساعات، از قرارگیری در محیط باز و در معرض نور خورشید، خودداری کنید.

۵. از ضد آفتابی با SPF مناسب استفاده کنید. این فاکتور، به معنای میزان ترکیباتی است که محافظت از پوست شما را افزایش می‌دهد. به‌طور مثال، اگر پوست حساسی دارید، بهتر است از ضد آفتاب‌هایی که دارای SPF بیشتر از ۳۰ هستند استفاده کنید.

۶. ضد آفتاب‌ها مانند تمام محصولات مراقبت از پوست، عمر محدودی دارند و لازم است تا برای حفظ کارایی، در فواصل زمانی مشخصی تمدید شوند. این زمان برای ضد آفتاب، حداکثر ۲ ساعت است و پس از آن، لازم است تا ضد آفتاب تمدید شود.

البته درصورتی‌که محیط کار یا فعالیت شما، دارای میزان تابش شدیدتری از نور خورشید است، بهتر است علاوه بر ضد آفتاب، از کلاه لبه‌دار نیز برای محافظت از پوست صورت خود استفاده کنید.

مشاهده
بهترین ضد آفتاب خارجی برای پوست خشک، چرب و معمولی [15 مارک]

جمع‌بندی

در این مقاله، در رابطه با تفاوت ضد آفتاب مردانه و زنانه صحبت کردیم و گفتیم که فرق عمده بین این دو مدل از ضد آفتاب‌ها، بیشتر در ترکیبات شیمیایی آن‌ها است. این ترکیبات، بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فرد پوست هر جنسیت ساخته می‌شود و صرفا نیز برای همان جنسیت قابل استفاده است.

به عبارت دیگر، درصورتی‌که از ضد آفتاب مردانه بر روی پوست بانوان استفاده شود، مشکلات متعددی مانند واکنش‌های حساسیت‌زا از جمله کهیر، قرمزی، سوزش و… ایجاد خواهد شد و به علت ضعیف‌تر بودن ترکیبات این مدل در مقایسه با ضد آفتاب‌های زنانه، تاثیر‌پذیری چندان مناسبی نیز برای محافظت از پوست بانوان در مقابل نور آفتاب نخواهند داشت. در پایان توصیه می‌کنیم مطلب تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی را نیز بخوانید.

 

Promotion
پرفروش‌ترین ضد آفتاب در بازارمشاهده محصولات

 

[تعداد آرا: 2 میانگین امتیاز: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *