منوی دسته بندی

تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز چیست؟

اسپرسو ساز دستگاهی است که با نوع کارکرد خود قهوه اسپرسو را آماده می‌کند و قهوه ساز دستگاهی برای دم آوری قهوه در مدتی طولانی‌تر است. تفاوت قهوه و اسپرسو در شیوه تهیه این دو نوع نوشیدنیِ حاصل از دانه‌های قهوه است و بنابراین دستگاهی که این دو نوع نوشیدنی را آماده می‌کند نیز تفاوت‌هایی در عملکرد خود دارد. همچنین میزان فشار لازم برای تهیه قهوه، میزان خرد شدن قهوه و زمان مورد نیاز برای تهیه یک فنجان نوشیدنی در تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز

تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز

نحوه عملکرد متفاوت

برای تهیه یک شات اسپرسو غلیظ و با کافئین بالا نیاز به فشار بسیار بالایی است که در اصطلاح فشار ۹ بار نامیده می‌شود. اسپرسو سازهای خودکار با فشار ۱۵ بار نیز در بازار عرضه شده‌اند. همچنین فشار آبی که از میان دانه‌های قهوه عبور می‌کند، مهم‌ترین عامل در تعیین طعم قهوه است.

اسپرسو شیوه عمل‌آوری نوشیدنی قهوه است؛ به‌ نحوی‌ که آب جوش با فشار بسیار بالا و در زمان کوتاهی از میان دانه‌های خرد شده و پودر شده قهوه عبور کند؛ بنابراین، هر چه میزان فشار آب بیشتر باشد اسپرسو بهتری حاصل می‌شود.

دستگاه قهوه ساز به شیوه متفاوتی عمل می‌کند و در زمانی طولانی‌تر با فشار حدود یک بار آب را قطره‌قطره از میان قهوه‌های خرد شده عبور می‌دهد. از دیگر تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز، می‌توان به فیلتر آن اشاره کرد که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم.

فیلتر قهوه ساز

تفاوت اسپرسو ساز و قهوه ساز را می‌توان از نظر داشتن فیلتر نیز بررسی کرد. قهوه سازها دارای فیلتر هستند، درحالی‌که در اسپرسو سازها از فیلتر استفاده نمی‌شود. فیلتر قهوه ساز مانع از عبور دانه‌های درشت قهوه به درون نوشیدنی آماده شده و تنها عصاره قهوه را از خود عبور می‌دهد.

به این ترتیب نوشیدنی با طعم و عطر قهوه و بدون لرد و ته‌نشین شدن ماده جامد قهوه حاصل می‌شود. بنابراین داشتن یا نداشتن فیلتر نیز جزو تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز (Espresso Machine) به شمار می‌آید؛ و همین تفاوت باعث تهیه دو نوع نوشیدنی متفاوت از نظر غلظت می‌شود.

میزان کافئین اسپرسو ساز

اسپرسو در حجم کمتر و در یک یا دو شات تهیه و نوشیده می‌شود، درحالی‌که قهوه دم‌کرده را در فنجان و ماگ ریخته و در میزان بیشتری می‌نوشند. ولی اگر در حجم یکسان این دو نوشیدنی را باهم مقایسه کنیم میزان کافئین یک لیوان قهوه 95 تا 165 میلی‌گرم است و هر لیوان اسپرسو نیز 375 تا 520 میلی‌گرم کافئین دارد.

هر چه زمان تهیه قهوه دمی طولانی‌تر و هر چه فشار اسپرسو ساز بیشتر باشد، کافئین نوشیدنی نیز افزایش می‌یابد.

با توجه به این مقایسه می‌بینیم که دستگاه اسپرسو ساز نسبت به قهوه ساز کافئین بیشتری تولید می‌کند؛ که این عامل را می‌توان مهم‌ترین فرق دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز دانست.

پرفروش‌ترین اسپرسو ساز بازار

پرفروش‌ترین قهوه سازها

 

 

نوع خرد کردن قهوه

قهوه ساز (Coffee Machine) دارای فیلتر است و برای تهیه یک نوشیدنی خوش‌طعم به دانه‌های درشت خرد شده قهوه نیاز دارد؛ ولی دستگاه اسپرسو ساز از پودر قهوه استفاده می‌کند؛ زیرا نوع عملکرد دستگاه برای تهیه اسپرسو به نحوی است که نیازی به فیلتر ندارد و هرچه دانه‌های ریزتر قهوه در دستگاه قرار گیرد، طعم و عطر قهوه بیشتر در نوشیدنی مشاهده می‌شود.

پس تفاوت دیگری که در بین دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز وجود دارد، نوع آماده‌سازی دانه قهوه است؛ زیرا برای استفاده از دستگاه قهوه ساز زمان زیادی برای خرد کردن دانه لازم نیست و دانه‌های قهوه را چند دقیقه در آسیاب قرار داده و دانه‌های خردشده و درشت قهوه را در دستگاه می‌ریزیم. ولی برای استفاده از اسپرسو ساز لازم است دانه‌های قهوه تا مرحله پودر شدن آسیاب شوند و این کار زمان زیادی می‌گیرد.

اگرچه اغلب افراد کپسول‌های آماده پودر اسپرسو را خریداری می‌کنند و نیازی به پودر کردن قهوه در آسیاب ندارند. میزان خرد شدن دانه قهوه را نیز می‌‌توان جزو تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز دانست؛ که نشان می‌دهد برای هر دستگاه به پودر متفاوتی نیاز داریم.

زمان تهیه قهوه

تفاوت اسپرسو ساز و قهوه ساز از لحاظ مدت‌زمان دم آوری قهوه نیز شایان‌ذکر است. شیوه تهیه اسپرسو با فشار زیاد نیاز به زمان بسیار اندکی دارد و بنابراین از زمان روشن کردن دستگاه تا آماده شدن اسپرسو تنها ۳۰ ثانیه زمان لازم است.

درحالی‌که برای تهیه یک فنجان قهوه در دستگاه قهوه ساز به ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید چرا که در شیوه آماده‌سازی قهوه در قهوه ساز، آب جوش قطره‌قطره بر روی دانه‌های خرد شده قهوه ریخته شده و از فیلتر عبور می‌کند و زمان بیشتری برای آماده شدن قهوه نیاز است.

همچنین تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز در زمان تهیه نوشیدنی دارای کافئین، برای افرادی اهمیت دارد که نیاز دارند به سرعت قهوه مورد نظرشان آماده شود.

 

Promotion
پرفروش‌ترین نوشیدنی‌سازها در بازارمشاهده محصولات

 

[تعداد آرا: 28 میانگین امتیاز: 4.9]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *