منوی دسته بندی

بهترین قلم نوری برای تدریس، نقاشی دیجیتال، طراحی و…

با پیشرفت تکنولوژی، آموزش در بستر اینترنت و با استفاده از امکانات متعددی که در اختیار مربیان و اساتید قرار گرفته، افزایش یافته است. قلم نوری، یکی از این امکانات است که به‌عنوان ابزار بسیار مفید آموزشی با قابلیت اتصال به انواع تلفن همراه، تبلت و لپ‌تاپ، امکان ارائه آموزش دروس مختلف به‌ویژه تدریس ریاضی، فیزیک، تصویرسازی، نقاشی دیجیتال، طراحی گرافیک و… را فراهم می‌کند. در این بخش می‌خواهیم درباره کاربرد انواع قلم دیجیتال، تعداد کلیدها و سایر ویژگی‌های این محصول کاربردی صحبت کنیم. همچنین، فهرستی از بهترین قلم نوری موجود در بازار را برایتان آورده‌ایم که می‌تواند به شما کمک کند.

راهنمای خرید قلم نوری

راهنمای خرید قلم نوری

مهم‌ترین کاربردهای قلم نوری

قلم‌های نوری به‌طور معمول برای کاربردهای آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در موارد زیادی نیز، از این قلم‌ها برای رسم تصاویر گرافیکی یا همان تصویرسازی استفاده می‌شود. کارایی این ابزار دیجیتال به دلیل نوع طراحی‌اش، زمانی که امکان استفاده از ماوس به‌عنوان یک انتخاب‌گر و هدایت‌کننده در کامپیوتر وجود ندارد، بسیار زیاد و حائز اهمیت است. قلم نوری، آزادی عمل شما را به‌ویژه در نگارش و رسم مطالبی که امکان پیاده‌سازی آن‌ها به‌وسیله ماوس وجود ندارد، به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. اگر شما هم به دنبال بهترین قلم نوری هستید، بهتر است ابتدا با انواع آن آشنا باشید.

انواع قلم نوری

برای قلم‌های نوری، دسته‌بندی‌های متفاوتی در نظر گرفته می‌شود؛ اما اگر بخواهیم این محصولات را از یک منظر کلی دسته‌بندی کنیم، می‌توانیم آن‌ها را به دو گروه زیر تقسیم کنیم:

  • قلم‌های دارای صفحه نمایش
  • قلم‌های بدون صفحه نمایش

۱. قلم‌های نوری دارای صفحه نمایش

در این مدل از قلم دیجیتال به همراه یک نمایشگر که شبیه به تبلت است، عرضه می‌شود. پس از اتصال نمایشگر به مانیتور لپ‌تاپ، تصویر مانیتور بر روی نمایشگر به اشتراک گذاشته می‌شود. این دسته از قلم‌های نوری به دلیل نمایش حرکات قلم، آزادی عمل بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. قلم‌های دیجیتال دارای صفحه نمایش، برای انجام فعالیت‌هایی مانند تصویرسازی، نقاشی دیجیتال و طراحی گرافیک کاربر زیادی دارند. همچنین، برای افرادی که برای اولین بار تمایل به کار با قلم نوری دارند، بسیار مناسب است. بسیاری از افراد این نوع را بهترین قلم نوری می‌دانند که البته به نوع نیاز و تخصص شما هم بستگی دارد.

۲. قلم‌های نوری بدون صفحه نمایش

این مدل از قلم‌های دیجیتال، فاقد صفحه نمایش بوده و به‌جای آن، قلم به همراه یک پد عرضه می‌شود. این پد پس از اتصال به کامپیوتر، امکان انتقال تصویر یا متون نوشته شده با قلم به مانیتور را خواهد داشت. اگرچه این قلم‌ها معمولا ارزان‌تر از قلم‌های دارای صفحه نمایش هستند، اما کار با آن‌ها دشوارتر بوده و برای افرادی که تجربه کار با هیچ‌یک از انواع قلم نوری را ندارند، چندان مناسب نیست.

پرفروش‌ترین قلم‌های نوری

 

تعداد کلیدهای قلم

قلم‌های نوری با توجه به نوع کارایی، دارای تعدادی کلید بر روی بدنه قلم، تبلت یا پد نمایشگر خود (در هر دو مدل دارای نمایشگر و بدون نمایشگر) هستند. گفتنی است، یکی دیگر از ویژگی‌های بهترین قلم نوری، کلیدهای کاربردی آن است. این کلیدها به‌عنوان نوعی میانبر عمل می‌کنند و پس از نصب درایور قلم، بر اساس نیازتان می‌توانید قابلیت آن‌ها را تغییر دهید. تعداد این کلیدها با توجه به نوع قلم، می‌تواند از ۰ تا ۴ بر روی بدنه قلم و از ۲ تا ۶ کلید بر روی پد یا تبلت، متغیر باشد.

میزان حساسیت فشار قلم

از دیگر نکاتی که باید در هنگام خرید بهترین قلم نوری به آن دقت کنید، میزان حساسیت فشار قلم یا «Pen Pressure Levels» است. مقادیر این قابلیت در قلم‌های دیجیتال، بر اساس نوع قلم و کاربرد آن تعریف می‌شود. حساسیت به فشار، شامل قدرت تشخیص قلم برای رسم خطوط است که بر اساس میزان فشار قلم به نوک آن تعریف می‌شود. هر چه این عدد بالاتر باشد، میزان دقت قلم نیز برای تشخیص فشار و رسم خط، بیشتر خواهد بود.

قابلیت‌های کلیدی در قلم نوری

قلم‌های نوری با توجه به نوع کارایی، قابلیت‌های متعددی دارند که هر یک در حوزه خاصی از فعالیت‌های دیجیتال، به شما کمک خواهد کرد. در ادامه این راهنمای خرید قلم نوری، به برخی از مهم‌ترین قابلیت‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. حساسیت به زاویه

این ویژگی، شامل میزان زاویه‌ای است که بین نوک قلم و سطح پد یا تبلت وجود دارد و در آن زاویه، قلم قادر به خواندن اطلاعات است. برای مثال، بعضی از قلم‌ها صرفا در زمانی که زاویه بین نوک قلم و سطح پد یا تبلت، حدود ۶۰ درجه باشد، اطلاعات را ارسال می‌کنند و در صورت تغییر زاویه یا همان شیب قلم به مقادیر کمتر یا بیشتر از این عدد، قلم دیجیتال کار نمی‌کند.

۲. حساسیت به فشار

همان‌گونه که در بخش بالا گفتیم، این ویژگی به معنای دقت قلم برای تشخیص میزان فشار وارد شده به نوک قلم و تعیین ضخامت و کیفیت خطوط ترسیم شده است. به هر میزان که این عدد بالاتر باشد، دقت قلم نیز بالاتر است. گفتنی است، حساسیت به فشار یکی از عوامل مهم در خرید بهترین قلم نوری است.

۳. مالتی‌تاچ

در بعضی از قلم‌های نوری حرفه‌ای و دارای نمایشگر، قابلیتی به نام چند لمسی (Multi-touch) وجود دارد. قلم‌های دارای این قابلیت، امکان پوشش‌دهی چند لمس بر روی نمایشگر که توسط قلم نوری و دست کاربر، برای انجام عملیات‌های مختلف و به‌صورت همزمان انجام می‌شود را دارند.

۴. کیفیت قلم (LPI)

قلم‌های نوری دارای نمایشگر، برای رسم خطوط بر روی یک اینچ مربع از صفحه نمایش تبلت، محدودیت دارند. این محدودیت با واحد «LPI» و بر اساس نوع کاربری قلم تعریف می‌شود. به هر میزان که اندازه آن بیشتر باشد، قدرت قلم برای رسم تعداد بیشتری از خطوط در یک محدوده بیشتر است. اگر قصد تهیه بهترین قلم نوری برای طراحی گرافیک، تدریس و تصویرسازی را دارید، در هنگام خرید این ویژگی را هم مدنظر داشته باشید.

۵. سرعت انتقال داده (RPS)

در تمامی وسایل‌های الکترونیکی که ابزاری برای انتقال داده‌های خارجی به کامپیوتر یا گوشی‌های تلفن همراه هستند، سرعت انتقال داده به‌عنوان یک پارامتر مهم ارزیابی می‌شود. در قلم‌های نوری، این پارامتر به معنای سرعت انتقال داده از قلم به سیستم موردنظر است و با «نرخ تاخیر قلم» رابطه عکس دارد. به عبارت دیگر، قلم‌های دارای «RPS» بالاتر، عملکرد بهتر و سریع‌تری دارند.

بهترین مارک قلم نوری

در میان کمپانی‌های متعددی که در زمینه تولید و عرضه قلم‌های نوری فعالیت ‌می‌کنند، برندهای «ایکس پی پن» (XP-Pen)، «وکام» (Wacom)، «هوئیون» (huion)، «جنیوس» (Genius) و «پاربلو» (Parblo) از کیفیت و فروش بیشتری برخوردارند.

بهترین قلم نوری برای طراحی گرافیک، تدریس و…

۱. قلم نوری ایکس پی پن مدل Artist 12 Pro

بهترین قلم نوری برای طراحی این قلم نوری توسط برند ژاپنی «ایکس پی پن» تولید شده و دارای کیفیت ساخت بسیار خوبی است. از ویژگی‌های این محصول می‌توان به داشتن صفحه نمایش، حساسیت بالا، سطح فشار و وضوح تصویر عالی اشاره کرد. گفتنی است، این مدل جزو بهترین قلم نوری برند «XP-Pen» به شمار می‌رود.

ویژگی‌ها
وزن: ۱۲۵۰ گرم
سازگار با سیستم‌عامل‌های: ویندوز و مک
رنگ قلم: سیاه
وضوح: ۵۰۸۰
دقت قلم: ۸۱۹۲
تعداد کلیدهای قلم: دو عدد
میزان حساسیت فشار قلم: ۸۱۹۲
محدوده فعال: ۲۵۶x۱۴۴
سرعت انتقال داده: +۲۳۰
تعداد کلیدهای صفحه: هشت عدد

مشاهده قیمت و تصاویر

 

۲. قلم نوری هوئیون مدل 2020 KAMVAS 22 Plus

بهترین قلم نوری هوئیون مدل 2020 KAMVAS 22 Plus

ویژگی‌ها
سازگار با سیستم‌عامل‌های: Windows, MacOS, Android
محدوده فعال: ۴۷۶.۶۴x۲۶۸.۱۱ میلی‌متر
وضوح: ۱۹۲۰*۱۰۸۰
دقت قلم: ۵۰۸۰ LPI
تعداد کلیدهای قلم: ۲ عدد
میزان حساسیت فشار قلم: ۸۱۹۲
تعداد کلیدهای صفحه: چهار عدد
دارای LCD IPS، پشتیبانی از USB-C و DP۱.۲ قلم PenTec۳.۰

مشاهده قیمت و تصاویر

 

۳. قلم نوری اکس پی پن مدل Deco Pro M

بهترین قلم نوری برای تدریس با برند اکس پی.پن مدل Deco Pro M

ویژگی‌ها
وزن: ۱۰۰۰ گرم
سازگار با سیستم‌عامل‌های: ویندوز، مک و اندروید
نوع حسگر: اپتیکال
وضوح: ۵۰۸۰
دقت قلم: ۸۱۹۲
تعداد کلیدهای قلم: ۲ عدد
حساسیت فشار قلم: ۸۱۹۲
سرعت انتقال داده: +۲۳۰
تعداد کلیدهای صفحه: ۸ عدد

مشاهده قیمت و تصاویر

 

۴. تبلت گرافیکی و قلم نوری هوئیون مدل H1060P

تبلت گرافیکی و قلم نوری هوئیون مدل H1060P قلم نوری «هوئیون» مدل «H1060P» دارای ۷۷۰ گرم وزن بوده و از اتصال سیمی بهره می‌برد. قلم این مدل، از سری ۱۰۶۰ می‌باشد که کاملا حرفه‌ای و رضایت‌بخش است. از ویژگی‌های بهترین قلم نوری میان‌رده این برند؛ می‌توان به ویژگی «Tilt»، کارکرد بدون باتری، تعداد ۱۲ دکمه میانبر فیزیکی و ۱۶ دکمه میانبر مجازی قابل برنامه‌ریزی، سازگاری با نرم‌افزارهای گرافیکی، امکان استفاده با هر دو دست و… اشاره کرد.

ویژگی‌ها
نوع اتصال: باسیم
نوع رابط: microUSB
قابلیت‌های قلم نوری: قلم حساس به فشار
تعداد کلیدها: هشت عدد
میزان حساسیت فشار قلم: ۸۱۹۲ سطح
تعداد کلیدهای قلم: دو عدد
دقت قلم: ±۰.۳ میلی‌متر
وضوح: ۵۰۸۰ LPI
محدوده فعال: ۱۵۸.۸×۲۵۴
تعداد کلیدهای صفحه: ده عدد

مشاهده قیمت و تصاویر

۵. قلم دیجیتال ایکس پی پن مدل Deco 03 NEW

بهترین قلم نوری برای نقاشی دیجیتال؛ ایکس پی پن مدل Deco 03 NEW قلم دیجیتال «ایکس پی پن» مدل «Deco 03 NEW»، مجهز به قلم بدون باتری بوده و در مقابل فشار کاملا حساس است. اگر به دنبال بهترین قلم نوری برای طراحی در نرم‌افزارهای مختلف هستید، این مدل را نیز در نظر داشته باشید. همچنین، همراه با این دستگاه، دستکش طراحی و محفظه قرارگیری قلم به شما ارائه می‌گردد.

ویژگی‌ها
نوع اتصال: دانگل USB
سازگار با سیستم‌عامل‌های: ویندوز ۷/۸/۱۰ ، Mac OS X ۱۰.۱۰ به بالا
دارای دایال و ۶ دکمه میانبر دارای تنظیم
امکان کار با هر دو دست
قابلیت شناسایی قلم تا ارتفاع ۱۰ میلی‌متر
دارای قلم بدون باتری و بدون نیاز به شارژ کردن

مشاهده قیمت و تصاویر

 

۶. قلم دیجیتال جنیوس مدل i608X

بهترین قلم نوری برای نوشتن

ویژگی‌ها
نوع اتصال: بی‌سیم
تعداد باتری: یک عدد
محدوده فعال: ۲۰.۳x۱۵.۲ سانتی‌متر
وضوح: ۲۵۶۰LPI
تعداد کلیدهای قلم: دو عدد
میزان حساسیت فشار قلم: ۲۰۴۸
سرعت انتقال داده: ۱۰۰

مشاهده قیمت و تصاویر

 

۷. قلم نوری وکام مدل CTL-672LK2-F
  • پرفروش‌ترین مدل وکام
وکام مدل CTL-672LK2-F؛ بهترین قلم نوری برای تدریس

این محصول توسط کمپانی خوش‌نام و معروف «وکوم» (Wacom) تولید شده و با یک تبلت گرافیکی بسیار کاربردی ادغام شده است. قلم نوری فوق به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی اسکچ‌های کاغذی خودتان را به نمونه‌های دیجیتالی قابل ویرایش تبدیل نمایید. این دستگاه برای گرافیست‌ها، طراحان صنعتی، انیماتورها، طراح‌های سه‌بعدی و متخصصان جلوه‌های ویژه کامپیوتری بسیار مناسب است. همچنین، می‌تواند تا 2048 سطح فشار واردشده از سمت قلم را تشخیص دهد و به برنامه‌های گرافیکی شما وارد کند. این مدل فروش خوبی دارد و در گروه بهترین قلم نوری خوش قیمت بازار محسوب می‌شود.

ویژگی‌ها
وزن: ۴۳۶ گرم
سازگار با سیستم‌عامل‌های: Windows ۷, Mac OS X ۱۰.۱۰
دقت قلم: ۱۳۳pps
وضوح: ۲۵۴۰LPI
میزان حساسیت فشار قلم: ۲۰۴۸

مشاهده قیمت و تصاویر

 

۸. تبلت گرافیکی هوئیون مدل HS610 به همراه قلم نوری
  • پرفروش‌ترین قلم نوری هوئیون
هوئیون مدل HS610؛ بهترین قلم نوری برای گرافیک
ویژگی‌ها
وزن: ۶۰۰ گرم
سازگار با سیستم‌عامل‌های: ویندوز، مک و اندروید
رنگ قلم: مشکی
وضوح: ۵۰۸۰ LPI
سرعت انتقال داده: ۲۶۶
دارای ۱۲ عدد کلید میانبر فیزیکی و ۱۶ عدد کلید میانبر مجازی و صفحه مدور تاچ
میزان حساسیت فشار قلم: ۸۱۹۲ سطح
محدوده فعال در کامپیوتر: ۱۵۹×۲۵۴ میلی‌متر - گوشی اندرویدی: ۱۰×۱۵۹ میلی‌متر

مشاهده قیمت و تصاویر

 

۹. قلم نوری ایکس پی پن مدل Star G960S plus
  • پرفروش‌ترین مدل ایکس پی پن
ایکس پی پن مدل Star G960S plus؛ بهترین قلم نوری برای آموزش

قلم نوری «G960S» علاوه بر قیمت خوبی که دارد، از ویژگی‌های خوبی نیز برخوردار است. این مدل برای افرادی که می‌خواهند بهترین قلم نوری را با قیمت پایین خریداری کنند، گزینه مناسبی است. البته این برند قدرتمند، قلم‌های نوری زیادی در این رده قیمت دارد که به تناسب نیازتان می‌توانید آن‌ها را نیز بررسی نمایید.

ویژگی‌ها
وزن: ۴۹۰ گرم
سازگار با Windows ۷/۸/۱۰, Mac OS X ۱۰.۱۰ و بالاتر , Android
تعداد کلیدهای قلم: یک عدد
میزان حساسیت فشار قلم: ۸۱۹۲ سطح
دقت قلم: ±۰.۴mm
محدوده فعال: ۲۲۸.۸x۱۵۲.۶
پشتیبانی از زاویه ۶۰ درجه
دارای قلم مدل PH۲ و پاک کن
تعداد کلیدهای صفحه: چهار عدد

مشاهده قیمت و تصاویر

 

 

۱۰. قلم نوری اکس پی.پن مدل Star G640

اکس پی.پن مدل Star G640؛ بهترین قلم نوری برای تصویرسازی

ویژگی‌ها
وزن: حدود ۱۸۱ گرم
نوع اتصال: باسیم
سازگار با ویندوز ۷، ۸، ۱۰، نسخه‌های بالاتر از مک ۱۰.۸
وضوح: ۵۰۸۰ LPI
دارای قلم حساس به فشار و بدون باتری
سوئیچ و تغییر حالت آسان بین قلم و پاک‌کن
دارای صفحه رسم گرافیکی

مشاهده قیمت و تصاویر

 

۱۱. تبلت گرافیکی هوئیون مدل H950P به همراه قلم نوری

قلم نوری هوئیون مدل H950P با قیمت مناسب

قلم نوری «H950P» از اتصال سیمی بهره می‌برد و دارای قلم حساس به فشار نیز می‌باشد. این محصول یکی از جدیدترین مدل‌های برند «هوئیون» است و همچنین، جزو پرفروش‌ترین و بهترین قلم نوری قیمت مناسب بازار به شمار می‌رود.

 

ویژگی‌ها
وزن: ۱۰۰۰ گرم
نوع اتصال: باسیم
نوع رابط: microUSB
سازگار سیستم‌عامل‌های: ویندوز و مک
میزان حساسیت فشار قلم: ۸۱۹۲ سطح
تعداد کلیدهای قلم: دو عدد
دقت قلم: ۲۳۳ PPS
وضوح: ۵۰۸۰ LPI
محدوده فعال: ۱۳۸×۲۲۱ میلی‌متر
تعداد کلیدها: ۸ عدد

مشاهده قیمت و تصاویر

 

 

۱۲. قلم نوری پاربلو مدل A610 Pro
  • پرفروش‌ترین مدل پاربلو
قلم نوری پاربلو مدل A610 Pro با قیمت ارزان
ویژگی‌ها
وزن: ۴۰۰ گرم
نوع اتصال: باسیم
نوع رابط: microUSB
سازگار با Windows ۷/۸/۱۰ و بالاتر Mac OS ۱۰.۱۱ و بالاتر Android ۶.۰ و بالاتر
محدوده فعال: ۱۰x۶.۲۵ اینچ
میزان حساسیت فشار قلم: ۸۱۹۲ سطح
دارای قلم بدون باتری و بدون احتیاج به شارژر
قابل استفاده برای افراد چپ‌دست و راست‌دست

مشاهده قیمت و تصاویر

 

 

سوالات متداول

چگونه بهترین قلم نوری را انتخاب کنیم؟

برای این منظور توصیه می‌کنیم علاوه بر برند سازنده، به مواردی مانند نوع قلم، تعداد کلیدها، میزان حساسیت فشار قلم، کیفیت قلم نوری (Optical pen)، سرعت انتقال داده، وضوح، محدوده فعال، سازگاری با سیستم‌عامل‌های مختلف، قیمت و سایر ویژگی‌های آن دقت نمایید.

قیمت قلم نوری در بازار چقدر است؟

همان‌گونه که می‌دانید، قیمت این محصول با توجه به مارک، نوع و امکانات قلم متفاوت است. اما اگر بخواهیم بازه تقریبی آن را بگوییم، قیمت قلم‌های نوری در بازار ایران بین ۱ میلیون تا ۴۰ میلیون تومان است. البته توجه داشته باشید که لزوما بهترین قلم نوری، گران‌ترین آن نیست.

این محصول برای چه افرادی مناسب است؟

معمولا این ابزار توسط دانش‌آموزان، دانشجویان و اساتید مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، برای افرادی که به‌طور تخصصی در زمینه‌های طراحی گرافیک، تصویرسازی، نقاشی دیجیتال، آموزش و… فعالیت می‌کنند، مناسب است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات مهم برای خرید این محصول کاربردی را شرح دهیم. امیدواریم این «راهنمای خرید قلم نوری» برای شما مفید بوده باشد. همچنین، توصیه می‌کنیم قبل از فرایند انتخاب محصول، بودجه و نوع نیاز خود را تعیین کنید و پس از آن، برند موردنظرتان را انتخاب نمایید. این کار موجب می‌شود تا در میان قلم‌های نوری موجود در بازار دچار سردرگمی نشوید. اگر سوالی جهت خرید بهترین قلم نوری داشتید، در کامنت‌ها بنویسید.

 

مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

بهترین کتابخوان الکترونیکی

 

Promotion
پرفروش‌ترین قلم‌های نوری در بازارمشاهده محصولات
[تعداد آرا: 2 میانگین امتیاز: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *