منوی دسته بندی

راهنمای خرید بهترین فرش ماشینی در بازار ایران

فرش ماشینی و دستباف، یکی از اجزای بسیار مهم در منازل ایرانیان است و سهم قابل توجهی از دکوراسیون داخلی هر خانه را بر عهده دارد. این محصول، به‌طور میانگین و با توجه به کیفیت بافت، هر چند سال یک‌بار نیاز به تعویض خواهد داشت. ازآنجایی‌که برای بسیاری از افراد، خرید یک محصول باکیفیت حائز اهمیت است، در این مقاله، به ارائه نکاتی که باید در هنگام خرید این محصول در نظر گرفته شود، خواهیم پرداخت. با استفاده از این نکات، حتی در صورت نداشتن تخصص در زمینه شناسایی فرش مرغوب نیز، می‌توانید بهترین فرش ماشینی بازار را مطابق با نیازتان خریداری کنید.

راهنمای خرید بهترین فرش ماشینی

راهنمای خرید بهترین فرش ماشینی

تناسب ابعاد فرش ماشینی و اتاق یا سالن مورد استفاده

یکی از اولین مواردی که باید در هنگام خرید بهترین فرش ماشینی در نظر داشته باشید، تناسب ابعاد فرش خریداری‌شده با ابعاد محلی است که می‌خواهید از آن استفاده کنید. اگر فرش شما از ابعاد محل مورد نظرتان بزرگ باشد، بخشی از فرش قابل پهن کردن در محیط نخواهد بود و به همین علت، امکان تا خوردن، ایجاد شکستگی در فرش و ایجاد آسیب بر روی ریشه‌های آن وجود دارد.

در مقابل، اگر فرش شما کوچک‌تر از ابعاد محیط انتخاب شود، برای پر کردن فضای باقیمانده ناچار به استفاده از موکت و کف‌پوش خواهید بود که این موضوع، از لحاظ زیبایی‌شناسی در چیدمان دکوراسیون، گزینه چندان مناسبی نخواهد بود.

پرفروش‌ترین فرش‌های ماشینی

 

به هماهنگی فرش با سایر اجزای دکوراسیون توجه کنید

اگر از آن دسته از افرادی هستید که به دکوراسیون داخلی منزل و هماهنگی بین اجزا اهمیت می‌دهید، بهتر است در هنگام خرید فرش ماشینی، تا حد امکان به هماهنگی بین طرح و نقش فرش و اجزای محیط دقت کنید.

به‌طور مثال، اگر دکوراسیون منزل شما در سبک مدرن انجام شده است، انتخاب فرش‌های سنتی و با طرح شلوغ، چندان مناسب نخواهد بود و باعث ایجاد ناهماهنگی در دکوراسیون شما می‌شود. حتی اگر بهترین فرش ماشینی را خریداری کنید، ولی به این موضوع اهمیت ندهید، احتمالا نتیجه مطلوبی دریافت نخواهید کرد.

کیفیت نخ به‌کاررفته در بافت فرش ماشینی

در بافت فرش‌های ماشینی، از نخ‌های متنوعی استفاده می‌شود. درصورتی‌که قصد خرید بهترین فرش ماشینی را دارید، بهتر است متناسب با توقعی که از عمر و کارایی فرش دارید، به نخ به‌کاررفته در تولید آن‌ها نیز دقت کنید.

اهمیت کیفیت نخ در بافت فرش ماشینی

فرش‌هایی که از نخ‌های «پلی‌پروپیلن» یا «پلی‌استر» بافته می‌شوند، معمولا جنس لطیفی دارند؛ اما به همان میزان نیز عمر کمتری در مقایسه با فرش‌های بافته‌شده از نخ‌های اکریلیک خواهند داشت. علاوه بر این مورد، دوام رنگ‌بندی در این نخ‌ها نیز متفاوت است و باید در هنگام خرید این فرش‌ها، حتما در مورد نوع نخ به‌کاررفته در بافت فرش سوال کنید.

در کدام بخش از خانه می‌خواهید از فرش ماشینی استفاده کنید؟

انواع فرش ماشینی، در مدل‌های مختلفی بافته می‌شوند که هر یک از این مدل‌ها، برای بخشی از خانه مناسب هستند. برای مثال، شما نمی‌توانید در اتاق کودکتان از فرش‌هایی با طرح‌های شلوغ که مخصوص به‌کارگیری در سالن پذیرایی است، استفاده کنید.

علاوه بر این موضوع، دقت داشته باشید که فرش شما، قرار است چه میزان ترددی را در روز تحمل کند و اینکه آیا تراکم فرش موردنظر شما برای این میزان تردد مناسب است یا خیر؟

جدیدترین فرش‌های ماشینی

 

تراکم طولی و عرضی فرش ماشینی

هر فرش ماشینی و یا دستباف، فارغ از نوع مدل، ابعاد و طرح‌بندی، دارای دو تراکم طولی و عرضی است. تراکم طولی فرش، بیانگر تعداد گره‌های بافته‌شده در طول فرش است. برای تراکم عرضی نیز همین تعریف وجود دارد.

به‌طور مثال، یک فرش ۷۰۰ شانه، دارای ۷۰۰ گره در هر یک متر از عرض خود است. در فرش‌های ماشینی، به دلیل ضخامت کمتر نخ‌هایی که در بافت آن‌ها استفاده می‌شود، تعداد این گره‌ها می‌تواند تا حد مشخصی افزایش باید. ازاین‌رو، اگر به دنبال بهترین فرش ماشینی هستید، به تراکم آن نیز توجه کنید.

این در حالی است که در فرش‌های دستباف که از نخ‌های ضخیم‌تری نسبت به فرش‌های ماشینی استفاده می‌کنند، امکان تولید فرش‌هایی با تراکم عرضی بیشتر از ۱۲۰۰ شانه وجود ندارد.

توجه به بخش پشتی (زیر) فرش

اگر برای خرید نمونه‌های نو فرش ماشینی به یک فروشگاه مراجعه می‌کنید، علاوه بر نقش و طرح روی فرش، به بخش پشتی آن نیز توجه داشته باشید. این بخش باید کاملا سالم و بدون هیچ آسیب، پارگی یا رفو باشد؛ علاوه بر این، کیفیت بافت در پشت فرش نیز، باید یکدست و بدون ناهماهنگی باشد. اگر می‌خواهید بهترین فرش ماشینی را خریداری کنید، بررسی این بخش از فرش را در اولویت قرار دهید.

بررسی بخش پشتی (زیر) فرش ماشینی

تا حد امکان، فرش دست دوم نخرید!

فرش‌های ماشینی، با توجه به کیفیت بافت و نخ به‌کاررفته در آن‌ها، به‌مرور زمان دچار پوسیدگی می‌شوند. گاهی این پوسیدگی‌ها به‌صورت گسترده اما با شدت کم در تمامی بخش‌های فرش ایجاد شده است و خریداران بی‌اطلاع، پس از اقدام به خریداری این محصول، با فرشی روبرو می‌شوند که عمر بسیار کوتاهی دارد.

ازاین‌رو، تا حد امکان از خرید فرش‌های ماشینی دست‌دوم خودداری کنید و به‌جای آن، از فروشگاه‌هایی که فرش‌های نو را با اقساط و شرایط مناسب به فروش می‌رسانند، خرید خود را انجام دهید.

محبوب‌ترین فرش‌های ماشینی

 

رنگ فرش ماشینی

انواع فرش‌های ماشینی، در کارخانه‌ها و توسط ماشین‌های بافنده پیشرفته تولید می‌شوند. به همین علت، امکان بروز خطا در هر یک از مراحل تولید از جمله استفاده از نخ‌هایی با رنگ‌های مختلف در بافت فرش وجود دارد.

در هنگام خرید این محصول، بهتر است به یکنواختی رنگ در همه بخش‌های فرش دقت داشته باشید و ترجیحا از خرید فرش در ساعاتی از روز (بعدازظهر و شب) که امکان تشخیص یکنواختی رنگ‌بندی فرش کاهش می‌یابد، خودداری کنید.

از بررسی کیفیت پرزهای فرش غافل نشوید

فرش‌های ماشینی از نخ‌های متنوعی تولید می‌شوند و هر برند تولیدکننده نیز، کیفیت‌های مختلفی از این محصول را ارائه می‌دهد. ازاین‌رو، بهتر است کیفیت پرز فرش موردنظر خود را نیز، بررسی کنید.

این پرزها باید دارای لطافت معقولی باشند (بیش‌ازحد نرم یا خشن نباشند.). علاوه بر این، نباید از این پرزها بوی نامطبوعی استشمام کنید و همچنین، تمامی این پرزها نیز باید از لحاظ رنگ‌بندی و درخشندگی نیز، از ظاهر کاملا مناسبی برخوردار باشند.

ارزان‌ترین فرش‌های ماشینی

 

از برندهای معتبر خریداری کنید

یک برند شناخته‌شده، هرگز از مواد بی‌کیفیت برای بافت فرش ماشینی یا دستباف استفاده نمی‌کند. علاوه بر این، نوع و کیفیت بافت فرش نیز، در حد بسیار خوبی خواهد بود و تمامی موارد مربوط به بافت یک فرش ماشینی استاندارد در تولیدات این برندها رعایت می‌شود.

موضوعی که از سوی تولیدکنندگان نا آشنا، به ندرت رعایت می‌شود و همین امر، باعث خواهد شد که تولیدات آن‌ها، ارزش خرید نداشته باشند. اگر شما هم قصد تهیه بهترین فرش ماشینی را دارید، از خرید فرش‌هایی با برند متفرقه خودداری کنید.

جمع‌بندی

خرید فرش ماشینی جدید و جایگزین کردن آن با نمونه‌های قدیمی، از آن دسته کارهایی است که به‌طور متوسط هر ۴-۵ سال یک‌بار در خانواده‌های ایرانی انجام می‌شود. قیمت این محصول، با توجه به هزینه‌هایی که در مسیر بافت آن صرف می‌شود، بسیار قابل توجه است. ازاین‌رو، باید در هنگام خرید این محصول، نکات متعددی از سوی شما در نظر گرفته شود تا احتمال خرید بهترین فرش ماشینی، تا حد زیادی افزایش یابد.

این نکات شامل توجه به یکنواختی رنگ‌بندی در این فرش‌ها، بررسی تمامی بخش‌های فرش از نظر کیفیت پرزها، ریشه فرش، تراکم طولی و عرضی، تناسب میان ابعاد و طرح فرش با محیط مورد استفاده و مواردی از این قبیل است.

علاوه بر این موارد، فرش ماشینی موردنظر باید از برندها و فروشگاه‌های معتبر خریداری شود که علاوه بر ارائه یک کالای باکیفیت، خدمات گارانتی مناسبی را نیز به خریداران ارائه می‌کنند.

ما در این مطلب تلاش کردیم تا یک راهنمای تخصصی در خصوص خرید بهترین فرش ماشینی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید، خوشحال می‌شویم در بخش «دیدگاه‌ها» برای ما بنویسید.

 

Promotion
پرفروش‌ترین فرش‌های ماشینی در بازارمشاهده محصولات

 

[تعداد آرا: 3 میانگین امتیاز: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *