منوی دسته بندی

تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان؛ نبرد چاپگرها ⚔️

اگر شما هم در میان انبوه مختلف پرینترها مانند پرینتر‌های سوزنی، خطی، لیزری و جوهرافشان دچار سردرگمی شده‌اید و اطلاعات کافی درباره تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری ندارید، در این بخش به شما کمک می‌کنیم تا چاپگر مناسب خود را انتخاب و خریداری نمایید.

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری

همان‌طور که می‌دانید، امروزه چاپگرهای لیزری و جوهرافشان پرکاربرد‌تر هستند؛ اما اگر بخواهیم چند مورد از تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری را به طور خلاصه مطرح کنیم، می‌توانیم به نوع چاپ، سرعت چاپ، اندازه و ابعاد دستگاه، توانایی در چاپ تعداد بالا، زمان مورد نیاز برای شارژ مجدد و کیفیت چاپ رنگی و… اشاره نماییم.

پرینتر‌های جوهرافشان یا لیزری؟ به نظر شما کدام‌یک بهتر است؟ در ادامه به مقایسه این دو نوع مشهور و پرطرفدار می‌پردازیم و تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری را نیز به طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

 

مزایا و معایب پرینتر جوهرافشان

پرینتر‌های جوهرافشان، چاپگرهایی هستند که از یک کارتریج به ‌عنوان منبع رنگ چاپ بهره می‌برند. صدها افشانک بسیار کوچک برای چاپ در این پرینترها تعبیه ‌شده‌اند که این افشانک‌ها جوهر موجود در کارتریج را روی کاغذ به ‌صورت نقطه‌ای پخش می‌کنند؛ نقطه‌هایی بسیار ریز که با چشم قابل ‌دیدن نیستند.

این نوع از پرینترها در دو دسته خانگی و صنعتی دسته‌بندی می‌شوند. در مدل خانگی با حرکت کردن کاغذ و هد، عمل چاپ انجام می‌شود؛ اما در مدل صنعتی هد ثابت است و کاغذ برای چاپ حرکت می‌کند. روش چاپ در برخی از این پرینترها متفاوت است. برخی از آن‌ها از حباب حرارتی و برخی دیگر از جریان الکتریسیته در اثر فشار استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب پرینتر جوهرافشان

همچنین وزن، ابعاد و اندازه را هم می‌توان جزو تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری دانست. به این ترتیب که پرینترهای جوهرافشان ابعاد و اندازه مناسب‌تری دارند و راحت‌تر می‌توان آن‌ها را جابه‌جا و منتقل کرد؛ ولی نوع لیزری ابعاد بزرگ‌تر و سنگین‌تری دارند و جابه‌جایی آن‌ها سخت‌تر است.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پرینترهای جوهرافشان و لیزری، کیفیت تصویر چاپ شده در پرینتر جوهرافشان است؛ که بسیار بهتر از نوع لیزری می‌باشد. بسیاری از کارشناسان، این پرینتر را برای چاپ عکس مناسب‌تر می‌دانند. از دیگر مزایای چاپگر‌های جوهرافشان و تفاوت آن با نوع لیزری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مزایای پرینتر جوهرافشان

 • پرینترهای جوهرافشان برای چاپ‌های سنگین، مانند چاپ تصاویر بسیار مناسب هستند.
 • ترکیب رنگ‌ها در این چاپگر بسیار مناسب است.
 • قیمت مناسبی است.
 • بر روی انواع کاغذ قابلیت چاپ دارند.
 • وزن و ابعاد مناسبی دارند.
 • زمان آماده‌سازی پرینترهای جوهرافشان برای چاپ، نسبتاً مناسب است.

 

معایب پرینتر جوهر افشان

 • برای چاپ در تعداد بالا مناسب نیستند.
 • عملکرد چاپ پرینترهای جوهرافشان آهسته است.
 • چاپ این پرینترها توسط جوهر مایع انجام می‌شود، لذا امکان پخش شدن یا پاک شدن مطالب یا تصاویر وجود دارد.
 • تمیز کردن جوهر کارتریج باعث هدر رفتن مقدار زیادی جوهر می‌شود.

از دیگر تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری، می‌توان به سرعت، توانایی در چاپ و پرینت تعداد بالا اشاره نمود؛ که برای این منظور نوع جوهرافشان توصیه نمی‌شود.

 

پیشنهاد مطالعه: بهترین پرینتر خانگی

 

مزایا و معایب پرینتر لیزری

این پرینترها متون و گرافیک را با کیفیتی نسبتا بالا بر روی کاغذ چاپ می‌کنند و بیشتر در ادارات و مراکز خدمات چاپ و فتوکپی مشاهده می‌شوند. پرینترهای لیزری دارای یک استوانه چرخان هستند که الکتریسیته ساکن را تولید می‌کند. اشعه‌ای نازک از لیزر به این استوانه می‌تابد و متن یا تصویر موردنظر، در صفحه‌ای حامل از بارهای مثبت و منفی تشکیل می‌شود.

این صفحه با تونر (Tuner) که حامل پودر با بار مثبت است، پوشانده می‌شود و نقاطی از صفحه که بار منفی دارند، پودرها را جذب می‌کنند. سپس کاغذ وارد دستگاه شده و از آن عبور می‌کند تا تصویر شکل گیرد. در نهایت به کمک غلتک‌های داغ، پودر روی کاغذ سوزانده می‌شود تا فرایند چاپ دائمی شود.

مزایا و معایب پرینتر لیزری

 

مزایای پرینتر لیزری

از مزایای پرینترهای لیزری موارد زیر قابل‌ذکر است:

 • از سرعت عمل و قدرت بالایی برخوردارند.
 • در چاپ تعداد بالا (تیراژ بالا) بسیار کاربردی و به‌ صرفه هستند.
 • متون چاپ‌شده توسط این پرینتر، بسیار باکیفیت و کم نقص هستند.
 • نگهداری از آن‌ها آسان بوده و به مدت طولانی امکان‌پذیر است.
 • هزینه مواد مصرفی آن خیلی بالا نیست.

 

معایب پرینتر لیزری

از جمله معایب پرینتر لیزری نسبت به پرینتر جوهرافشان، مدت زمان زیاد آماده‌سازی برای چاپ است؛ که این مدت در پرینتر جوهرافشان کمتر و در پرینتر لیزری طولانی است، همچنین سایر معایب این پرینتر عبارتند از:

 • قیمت پرینترهای لیزری نسبتاً بالا است.
 • این پرینترها برای چاپ، به زمان زیادی برای آماده‌سازی نیاز دارند.
 • تعمیر نشتی تونر پرینترهای لیزری، سخت و وقت‌گیر است.
 • پرینترهای لیزری معمولاً دارای اندازه‌ای بزرگ و وزنی سنگین هستند.

 

پیشنهاد مطالعه: بهترین پرینترهای اداری

 

فرق پرینتر جوهرافشان و لیزری در هزینه‌های جانبی

به طور کلی هزینه پرینتر جوهرافشان ارزان‌تر از نوع لیزری است ولی موضوع مهمی که پیش از خرید باید به آن توجه کرد، تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری در هزینه‌های جانبی نظیر تعمیر و خرید مواد مورد نیاز آن‌ها است. به این علت که برای استفاده مداوم از پرینتر، باید قطعات مصرفی آن را تأمین کنید. به ‌طور متوسط، هزینه چاپ با پرینتر لیزری به‌مراتب پایین‌تر از پرینتر جوهرافشان می‌باشد.

اگر مصرف شما،‌ تنها چاپ کردن چند برگه سیاه‌وسفید در طول هفته و تعدادی محدودی عکس رنگی است، هزینه زیادی را متحمل نمی‌شوید. کارتریج‌های جوهرافشان معمولاً زودتر شارژ تمام می‌کنند و پس از مدتی نیاز به تعویض کلی کارتریج‌ها احساس می‌شود. اما پرینترهای لیزری به نسبت، نیاز به شارژ کمتری دارند و شارژ آن‌ها نیز هزینه بالایی نخواهد داشت.

 

فرق پرینتر جوهرافشان و لیزری از نظر سرعت چاپ

اگر شما هم به دنبال تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری در مقوله سرعت و کیفیت هستید، بهتر است بدانید چاپگرهای لیزری‌ برای چاپ متون سیاه‌وسفید بسیار فوق‌العاده هستند. این پرینترها معمولاً توانایی چاپ حدودا 20 برگ دقیقه را دارا بوده و از سرعت به‌مراتب بالاتری نسبت به انواع جوهرافشان برخوردار می‌باشند.

سرعت پرینترهای رنگی حدودا 6 برگ در دقیقه است. اگر چاپ متون مدنظر شما است، پرینترهای لیزری قطعاً بهترین انتخاب برای شما هستند. همچنین پرینترهای جوهرافشان، برای پرینت‌‌های رنگی مانند چاپ یک عکس یا نمودار، مناسب‌تر می‌باشند. این پرینترها معمولاً تصاویر رنگی بهتری را چاپ می‌کنند.

 

پیشنهاد مطالعه: بهترین پرینتر hp

 

سخن پایانی

در این مقاله تا حدودی به تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری اشاره کردیم. از دیگر نکات مهم برای خرید پرینتر این است که به نیاز خود توجه کنید. اگر قصد دارید پرینت‌‌های رنگی بگیرید، انواع پرینتر جوهرافشان گزینه‌های مناسبی می‌باشند. این پرینترها دارای انواع مخصوصی مانند چاپ عکس نیز هستند که عکس‌هایی با کیفیت‌تر را چاپ می‌کنند.

اگر استفاده شما از پرینتر زیاد است و دائماً نیاز به چاپ اسناد دارید؛ یا نیاز شما بیشتر برای چاپ متون است، به پرینترهای لیزری توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا برای شما مناسب‌تر خواهند بود. ضمن اینکه شما با خرید یک پرینتر لیزری، در آینده هزینه‌های جانبی کمتری خواهید پرداخت.

امیدواریم در این مطلب با تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری آشنا شده باشید و در خرید یک پرینتر مناسب، به شما عزیزان یاری کند. اگر شما هم فرق دیگری می‌دانید که ما به آن اشاره نکرده‌ایم، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

[تعداد آرا: 2 میانگین امتیاز: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *