منوی دسته بندی

10 راهکار برای تقویت آنتن مودم وای فای (ADSL، VDSL و…) 🛜

چگونه برد مودم را افزایش دهیم؟ آیا تقویت آنتن دهی وای فای امکان‌پذیر است؟ مودم‌ها با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها برای دسترسی سریع به دنیای اینترنت استفاده می‌شوند اما این ابزار دسترسی سریع گاهی به دلایل مختلف دچار اختلال می‌شود. در چنین شرایطی افراد به فکر تقویت آنتن دهی مودم خود می‌افتند. در ادامه چند روشی که به افزایش آنتن دهی مودم کمک می‌کند را معرفی خواهیم کرد.

امروزه انواع مختلف مودم‌ها در خانه، اداره‌ها، فروشگاه‌ها و… استفاده می‌شوند. این مودم‌ها بر حسب تکنولوژی و فناوری ساخت به عنوان wireless یا بدون سیم، مودم‌های سیمی و… تقسیم می‌شوند که هر یک کیفیت متفاوتی داشته و اینترنت را با سرعت و کیفیت مشخصی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. قدرت و سرعت اینترنت تنها به مودم وابسته نیست و عوامل مختلفی در آن تاثیر دارند.

روش‌های افزایش قدرت سیگنال وای فای مودم

برای مثال کیفیت انتقال و پخش اینترنت توسط شرکت یا اپراتور عرضه کننده یکی از عواملی است که در سرعت اینترنت تاثیر دارد. به علاوه نوع خطوطی که اینترنت توسط آن به مودم منتقل می‌شود، سیم‌کشی تلفن ساختمان و… نیز در این موضوع تاثیر دارند. با این حال بیشتر این مشکلات را می‌توان از طریق تقویت آنتن دهی وای فای برطرف کرد. به عبارت دیگر اگر مودم قوی داشته باشید، حتی در مناطق ضعیف هم سیگنال‌ها را به خوبی دریافت کرده و اینترنت را با سرعت بالا در اختیار شما قرار می‌دهد.

به منظور تقویت آنتن وای فای مودم و بهبود سرعت اینترنت راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از رایج‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

۱. پیدا کردن بهترین محل برای قرار دادن مودم

اولین، موثرترین و بهترین راه برای تقویت آنتن مودم Wifi، جابه‌جا کردن مودم است. مودم را در نقاط مختلف خانه قرار دهید تا نقطه‌ای را پیدا کنید که آنتن‌دهی بهتری داشته باشد. معمولا بهترین نقطه برای مودم از نظر آنتن‌دهی جایی است که اطراف آن با دیوار محصور نباشد، مودم در ارتفاع مناسبی قرار داشته باشد و تقریبا در مرکز ساختمان قرار داشته باشد.

در صورتی که چنین فضایی در خانه ندارید باید مودم را آن‌قدر جابه‌جا کنید تا بهترین نقطه برای قرارگیری آن را پیدا کنید. به منظور انجام راحت‌تر این کار می‌توانید از نرم‌افزارهایی که قدرت سیگنال مودم را مشخص می‌کنند، استفاده کنید. از جمله این نرم‌افزارها می‌توان به Inssider اشاره کرد.

۲. سیگنال‌های اضافی را حذف کنید

گاهی برای تقویت قدرت آنتن‌دهی و افزایش سرعت اینترنت باید سیگنال‌های اضافی که در اطراف مودم وجود دارند را حذف کنید. این کار به خصوص برای تقویت آنتن مودم وایرلس کاربردی است زیرا در بسیاری از موارد قدرت مودم وایرلس به دلیل ممانعتی که توسط سیگنال‌های اضافی ایجاد می‌شود، کاهش پیدا می‌کند.

برای مثال اگر در نزدیکی مودم تلفن بی‌سیم وجود داشته باشد، احتمال اینکه سرعت مودم شما کاهش پیدا کند، وجود دارد. همچنین وجود دستگاه‌هایی مانند مایکروویو که دارای سیگنال و اشعه هستند نیز در کیفیت و سرعت سیگنال دریافتی از مودم تاثیر می‌گذارند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین مودم adsl خانگی

۳. کانال وای فای را تغییر دهید

ممکن است کانال فعلی مودم وای فای شما شلوغ باشد و با سایر شبکه‌های وایرلس تداخل داشته باشد. برای تغییر کانال Wifi می توانید به پنل تنظیمات مودم خود مراجعه کنید. برای یافتن خلوت‌ترین کانال وایرلس، می‌توانید از نرم‌افزار «WiFi Analyzer» استفاده کنید.

۴. تنظیمات فرکانس را بررسی کنید

در بعضی موارد می‌توان سرعت و کیفیت آنتن دهی و انتقال اینترنت مودم را با تغییر تنظیمات فرکانس مودم افزایش داد. به این منظور باید به تنظیمات مودم خود وارد شوید و آن را بررسی کنید. تغییر تنظیمات و تغییر باند فرکانس مودم در بسیاری از موارد به افزایش سرعت مودم شما کمک می‌کند. این روش را می‌توانید برای افزایش آنتن دهی مودم tp link یا افزایش آنتن دهی مودم d link استفاده کنید.

با ورود به تنظیمات این مودم‌ها می‌توانید باند فرکانس مودم خود را از 2.4 به 5 گیگاهرتز تغییر دهید. این روش تا حد زیادی کاربردی است و به افزایش سرعت اینترنت کمک می‌کند. در صورتی که مودم شما از فرکانس 5 پشتیبانی کند نه تنها سرعت آن بیشتر شده بلکه تداخل با دیگر سیگنال‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند زیرا قدرت سیگنال‌های دیگر مانند تلفن بی‌سیم معمولا کمتر از 5 است.

پیشنهاد مطالعه: بهترین مودم جیبی 5g

۵. کیفیت آنتن‌دهی را بررسی کنید

به منظور افزایش آنتن دهی مودم وایرلس می‌توانید کیفیت آنتن‌دهی و ارائه خدمات مودم خود را نیز بررسی کنید و در صورت نیاز برای تغییر دستی تنظیمات آن یا کمک گرفتن از اپراتور ارائه دهنده اینترنت اقدام کنید. برای مثال به جهت تقویت آنتن مودم تی پی لینک، بخشی در تنظیمات تحت وب این مودم وجود دارد که با Qos مشخص است.

افزایش برد سیگنال وایرلس مودم

در این بخش می‌توانید کیفیت سرویس خود را بررسی کنید و حتی زمان‌هایی که اینترنت سرعت بالاتری دارد را نیز مشاهده کنید. از این بخش می‌توانید تنظیمات مودم خود را روی حالت‌های مختلف گیمینگ، مکالمه تصویری و صوتی و… قرار دهید، تا کیفیت سیگنال متناسب با نیاز هر کدام از این موارد به اینترنت تغییر کند.

۶. آنتن خارجی مودم را ارتقا دهید

اگر مودم شما از آنتن خارجی (External) پشتیبانی می‌کند، می توانید با ارتقای آن به یک مدل قوی‌تر، برد و قدرت سیگنال وایرلس را افزایش دهید.

۷. از یک تقویت کننده وای فای استفاده کنید

تقویت کننده وای فای، وظیفه تقویت سیگنال وایرلس مودم را دارد و برد آن را افزایش می‌دهد. قیمت این محصول بالا نیست و برای مکان‌هایی که نسبتا بزرگ هستند، مناسب است.

پیشنهاد مطالعه: بهترین تقویت کننده وای فای

۸. استفاده از ورق آلومینیومی

شاید ساده و باور نکردنی باشد اما برای تقویت آنتن مودم vdsl یا تقویت آنتن مودم adsl خود می‌توانید از یک ورق آلومینیومی ساده استفاده کنید. این روش اگر پاسخگو باشد، نتیجه‌ای فوق‌العاده در تقویت سیگنال وای‌فای شما خواهد داشت.

برای این کار کافی است یک ورق آلومینیومی را در قسمتی از مودم که پخش سیگنال به وسیله آن انجام می‌شود قرار دهید تا سیگنال به جای پخش شدن در فضا به صورت نامنظم، به صورت متمرکز از یک نقطه پخش شود و در نتیجه سرعت دستگاه‌های متصل به اینترنت شما افزایش پیدا کند.

۹. فریمور (firmware) مودم را آپدیت کنید

به‌روزرسانی فریمور یا همان سیست‌عامل مودم می‌تواند به رفع مشکلات و بهبود عملکرد آن کمک کند. شما می‌توانید با مراجعه به تنظیمات مودم نسخه آن را بررسی کنید.

۱۰. از سلامت مودم وایرلس مطمئن شوید

در بیشتر موارد به منظور افزایش برد مودم باید از دستگاه‌های قدیمی خود دل بکنید و آن‌ها را با ابزارهای جدید جایگزین کنید. برای مثال اگر بیش از یک دهه است از یک مودم استفاده می‌کنید، باید به فکر تعویض آن باشید زیرا مودم شما از نظر سخت‌افزاری قابلیت و کیفیت سابق را ندارد.

البته اگر مدت زمان زیادی نیست که مودم را خریداری کرده‌اید یا از سلامت سخت‌افزاری مودم خود اطمینان دارید، می‌توانید با استفاده از ابزارهایی مانند تقویت کننده آنتن مودم، سرعت اینترنت را بهبود بخشیده و کیفیت اینترنت خود را افزایش دهید.

پیشنهاد مطالعه: بهترین مودم td lte

روش‌های گفته شده و بسیاری از روش‌های دیگر را می‌توانید برای تقویت آنتن وای فای مودم استفاده کنید، اما توصیه ما مشورت با افراد متخصص و اهل فن در این زمینه است که بعد از بررسی وضعیت مودم شما، بهترین راهکار برای تقویت سیگنال و افزایش سرعت اینترنت را به شما پیشنهاد دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *