منوی دسته بندی

اسپرسو ساز چند بار خوب است؟ فشار بار را مطمئن انتخاب کنید!

قهوه اسپرسو، یکی از خوش‌طعم‌ترین و پرطرفدارترین انواع قهوه در جهان است که به‌غیراز درجه آسیاب‌کردن دانه قهوه، باید با شرایط خاصی از جمله فشار بخار بیشتر دم‌آوری شود. بار در دستگاه اسپرسو، مفهومی است که در هنگام خرید انواع اسپرسوساز، مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد و سوالاتی از قبیل اسپرسو ساز چند بار خوب است؟ جزو مواردی است که مشتریان از فروشندگان این محصولات می‌پرسند.

در این مقاله، علاوه بر صحبت درباره این ملاک مهم و تعیین‌کننده در خرید انواع مدل‌های اسپرسوساز، میزان فشار بار موردنیاز در هر یک از دستگاه‌های اسپرسوساز صنعتی، خانگی و… را نیز، معرفی خواهیم کرد.

اصلی‌ترین تفاوت میان قهوه اسپرسو با انواع دیگر قهوه، نحوه دم‌آوری دانه‌های آسیاب شده قهوه در این نوع است. قهوه اسپرسو، به‌وسیله دستگاه اسپرسوساز برقی یا اسپرسوسازهای دستی (موکاپ) تهیه می‌شود و در این دستگاه‌ها، فشار بخار باعث دم‌آوری قهوه می‌شود.

منظور از بار در اسپرسو ساز

در دستگاه‌های اسپرسوساز برقی، این فشار با واحد خاصی به نام «بار» اندازه‌گیری می‌شود. یعنی اگر شما در هنگام خرید، از فروشنده بپرسید که اسپرسوساز چند بار خوبه؟ در واقع، میزان فشار بخار دستگاه در حین فرایند دم‌آوری قهوه اسپرسو را از او پرسیده‌اید.

فشار بار دستگاه اسپرسو یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب انواع اسپرسوساز است؛ زیرا به هر میزان که این فشار بیشتر باشد، سرعت دم‌آوری قهوه اسپرسو شما نیز، افزایش می‌یابد. ازاین‌رو، باید در هنگام خرید این محصول، به این موردتوجه ویژه‌ای داشته باشید و به‌تناسب نوع کاربری خود، دستگاهی با فشار بار مناسبتان را انتخاب نمایید.

طبیعتاً شما برای تهیه یک فنجان اسپرسو در منزل، آن‌قدر عجله ندارید؛ درحالی‌که در کافی‌شاپ‌ها، باید قهوه مشتریان در مدت‌زمان کوتاه‌تری آماده شود. یکی از تفاوت‌های ساختاری میان اسپرسوسازهای خانگی، صنعتی، کافی‌شاپی و… نیز، دقیقاً بر سر همین موضوع است که بتوانند در مدت کوتاه‌تری، یک فنجان اسپرسو را آماده کنند. ازاین‌رو، نمی‌توانیم یک پاسخ کلی برای سوال “اسپرسو ساز چند بار خوبه؟” در نظر بگیریم و نوع کاربری اسپرسوساز، اصلی‌ترین عامل مؤثر در تعیین میزان فشار بار مناسب برای آن است.

در ادامه این بخش، انواع فشار مناسب برای دستگاه‌های اسپرسوساز را ذکر خواهیم کرد تا شما را در انتخاب یک مدل مناسب با شرایط استفاده‌تان، راهنمایی کند.

درست است که افزایش میزان بار دستگاه اسپرسو، سرعت دم‌آوری قهوه شما را افزایش می‌دهد و کمتر معطل می‌شود؛ اما این افزایش سرعت، باعث کاهش کیفیت طعم قهوه اسپرسوی تهیه‌شده نیز خواهد شد. برای دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی، معمولاً فشار بار بین ۷ تا ۱۱، یک فشار بار ایده‌آل و مناسب است و دستگاه‌هایی با فشار ۹ بار، قهوه اسپرسوی بسیار باکیفیت، غلیظ و خوش‌طعم را به شما ارائه می‌دهند. فرایند دم‌آوری قهوه در دستگاه‌هایی با این مقدار فشار بار، چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ ثانیه طول می‌کشد.

فشار بار مناسب برای اسپرسو ساز خانگی

در برخی از برندها، انواع مدل‌های اسپرسوساز با بیشتر از ۱۵ بار نیز تولید می‌شود؛ اما ازآنجایی‌که با افزایش میزان فشار و گذشتن آن از میزان ۱۱ بار، کیفیت طعم قهوه به شکل کاملاً واضحی افت می‌کند؛ توصیه نمی‌کنیم که برای مصارف خانگی، به سراغ دستگاه‌هایی با فشار بار بیشتر از ۹ یا ۱۱ بروید.

پرفروش‌ترین اسپرسوساز بازار

در مورد اسپرسوسازهای صنعتی یا کافی‌شاپی، داستان کمی متفاوت از اسپرسوسازهای خانگی است. در این حالت، موضوعی که بیشتر از کیفیت قهوه اسپرسو اهمیت دارد؛ سریع‌تر آماده‌شدن این قهوه برای مشتریان است.

میزان بار دستگاه اسپرسو صنعتی، معمولاً بین ۱۵ تا ۲۵ بار است. در این حالت، فرایند دم‌آوری قهوه بسیار سریع‌تر است و به زیر ۱۵ ثانیه می‌رسد؛ اما قطعاً کیفیت آن به‌پای قهوه‌های تهیه شده با اسپرسوسازهای خانگی ۹ و ۱۱ بار نمی‌رسد.

در موکاپ‌ها یا اسپرسوسازهای دستی، مفهوم فشار بار به شکلی که در اسپرسوسازهای برقی مطرح می‌شود؛ وجود ندارد. این دستگاه‌ها، ساختار بسیار ساده‌ای دارند و پس از به جوش‌آمدن آب موجود در مخزن کف دستگاه، بخار حاصل از آن که فشار حدود ۱/۵ بار دارد؛ به سمت دانه‌های آسیاب شده قهوه در مخزن بالایی می‌رود و به دنبال آن نیز، آب بسیار داغ بر روی دانه‌های قهوه ریخته می‌شود.

طبیعتاً، رخ‌دادن چنین فرایندی نمی‌تواند یک فنجان اسپرسو باکیفیت و در حد اسپرسوهای تولید شده توسط دستگاه‌های اتوماتیک و نیمه‌اتوماتیک را به شما ارائه دهد و صرفاً نام قهوه اسپرسو را یدک می‌کشد!

قیمت دستگاه اسپرسوساز

میزان بار دستگاه اسپرسو، به معنای فشار بخاری است که در حین تهیه قهوه به دانه‌های قهوه آسیاب شده وارد می‌شود. فشار بار در دستگاه‌های اسپرسوساز، بر اساس نوع کاربری دستگاه، متفاوت است. در مورد دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی، یک دستگاه با فشار بین ۷ تا ۱۱ بار، انتخاب مناسبی خواهد بود و بهتر است به سراغ مدل‌هایی با فشار بار کمتر یا بیشتر از این بازه نروید.

دراین‌بین، دستگاه‌های ۹ بار، می‌توانند یک اسپرسو عالی، خوش‌طعم و غلیظ را برای شما تهیه کنند. در مورد دستگاه‌های اسپرسوساز صنعتی، باید فشار بار بیشتر باشد تا دستگاه در مدت‌زمان سریع‌تری قهوه اسپرسو را آماده کند. در این دستگاه‌ها، معمولاً فشار بار بین ۱۵ تا ۲۵ بار است و مدت‌زمان تهیه قهوه در این مدل دستگاه‌ها، تقریباً زیر ۱۵ ثانیه خواهد بود.

اگر قصد تهیه یک دستگاه اسپرسو خوب برای منزل را دارید، توصیه می‌کنیم این مطالب را بخوانید:

بهترین اسپرسوساز های خانگی

بهترین مدل اسپرسوساز مباشی

بهترین مدل اسپرسوساز دلونگی

تفاوت اسپرسو ساز 15 بار و 20 بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫2 نظر

 • د تالی

  مطلب خوبی بود
  متشکرم از سایت خوبتون

  1402/10/08 در 21:45
  • تیم پشتیبانی

   ممنون که همراهمون هستید. ❤️

   1402/10/10 در 20:53