منوی دسته بندی

فرق کتابخوان با تبلت و کاغذ دیجیتال [ذره‌بین روی ۳ دستگاه]

در سال‌های اخیر، حوزه‌های مختلفی طعم شیرین پیشرفت تکنولوژی و دستیابی به ابزارهایی برای آسایش بیشتر کاربران را تجربه کرده‌اند که حوزه کتاب و کتاب‌خوانی نیز، از این روند بی‌بهره نمانده است. کاغذ دیجیتال، تبلت و کتابخوان یا بوک ریدر، از جمله ابزارهایی هستند که لذت مطالعه و کتاب‌خوانی بدون دسترسی به نسخه‌های فیزیکی کتاب‌ها را برای ما ممکن می‌کنند؛ اما سوالی که مطرح می‌شود این است که فرق کتابخوان با تبلت و کاغذ دیجیتال چیست و کدام‌یک برای مطالعه کتاب بهتر هستند؟ در این مقاله، به این سوالات پاسخ خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

اولین و مهم‌ترین فرق کتابخوان با تبلت و کاغذ دیجیتال، در نوع و میزان کارایی آنها است. کاغذ دیجیتال، ابزاری با ساختار و عملکرد ساده است که به شما امکان نوشتن به کمک قلم‌های هوشمند بر روی یک نمایشگر را می‌دهد. به عبارت ساده‌تر، این ابزار، یک دفتر با قابلیت نوشتن بی‌نهایت است و شما را از دردسر خرید مکرر کاغذهای سنتی نجات می‌دهد.

فرق تبلت با کتابخوان و کاغذ دیجیتال

اگرچه کارایی اصلی این ابزار، نوشتن است؛ اما در برخی از برندهای پیشرفته‌تر، کاغذهای دیجیتال مجهز به سیستم‌عامل (معمولاً اندروید) برای نصب نرم‌افزارهایی برای خواندن فایل‌ها یا ذخیره آنها و یا بلندگو و میکروفون هستند و می‌توانید با استفاده از این امکانات، نسخه الکترونیکی کتاب‌ها را بخوانید یا به کتاب‌های صوتی گوش دهید.

کتابخوان و تبلت، کارایی پیشرفته‌تری نسبت به کاغذهای دیجیتال دارند. یک کتابخوان به‌صورت تخصصی برای مطالعه کتاب طراحی شده است و در نمایش متن‌های کتاب، چشم شما را اذیت نمی‌کند.

از طرفی، شما با استفاده از یک کتابخوان پیشرفته می‌توانید علاوه بر یادداشت‌برداری با قلم هوشمند، از امکانات دیگری نظیر اتصال به اینترنت، ضبط یا پخش فایل‌های صوتی و مواردی ازاین‌قبیل نیز استفاده کنید که این ویژگی، مهم‌ترین فرق کتابخوان با کاغذ دیجیتال است.

تبلت‌ها، ابزارهای بسیار پیشرفته‌تری در مقایسه با کاغذهای دیجیتال و کتاب‌خوان‌ها هستند و خواندن یا نوشتن متن، مطالعه کتاب یا گوش‌دادن به کتاب‌های صوتی، تنها بخشی از کارایی این ابزارهای هوشمند و پیشرفته است.

شما با استفاده از یک تبلت می‌توانید علاوه بر خواندن کتاب‌های الکترونیکی یا هر یک از کارهای دیگری که کاغذ دیجیتال و کتابخوان نیز، قادر به انجام آنها هستند؛ فعالیت‌های متنوع دیگری مانند تماشای فیلم، نصب برنامه‌های مختلف، برقراری تماس (در نسخه‌های سیم‌کارت‌خور)، بازی یا مواردی ازاین‌قبیل را نیز انجام دهید.

پرفروش‌ترین کتابخوان بازار

یکی دیگر از مواردی که می‌توانیم به‌عنوان فرق کتابخوان با تبلت و کاغذ دیجیتال در نظر بگیریم؛ تفاوت میان اندازه و نوع نمایشگر این سه ابزار الکترونیکی است.

تفاوت اندازه و نوع صفحه‌نمایش

انواع کاغذهای دیجیتال معمولاً در یکی از سه اندازه A4 (حدود ۱۳/۳ اینچ)، A5 (حدود ۱۰/۳ اینچ) و A6 (حدود ۷/۸ اینچ) تولید می‌شوند؛ این در حالی است که کتاب‌خوان‌ها گاهی اندازه کوچک‌تر از این ۷/۸ اینچی نیز دارند و تبلت‌های بزرگ‌تر هم ۱۳/۳ اینچ از برخی برندها نیز در بازار به فروش می‌رسند.

کاغذهای دیجیتال دارای نوع خاصی از نمایشگر (شامل یکی از ۳ نوع نمایشگرهای الکتروکرومیک، نمایشگرهای الکترووتینگ یا نمایشگرهای الکروفورتیک) هستند که برخلاف نمایشگرهای کتاب‌خوان‌ها و تبلت‌ها، هیچ نور پس‌زمینه‌ای از خود ساطع نمی‌کند و حتی در زیر نور خورشید نیز، به‌راحتی می‌توانید با این ابزار کار کنید و این مورد نیز یک فرق کاغذ دیجیتال و تبلت و کتابخوان است.

نوع نمایشگر کتابخوان و انواع تبلت نیز، یکی دیگر از مواردی است که می‌توانیم به‌عنوان فرق کتابخوان با تبلت در نظر داشته باشیم. در انواع کتاب‌خوان‌ها از نمایشگرهای موسوم به E-ink استفاده می‌شود؛ این نمایشگرها، کارایی مشابه نمایشگر کاغذهای دیجیتال اما کمی پیشرفته‌تر را به کاربران ارائه می‌کنند و با جلوگیری از ساطع شدن نور در زمان نمایش کتاب الکترونیک، مانع از خسته شدن چشم شما می‌شوند.

فرق کتابخوان و تبلت از نظر نمایشگر

در مقابل، نمایشگرهای تبلت‌ها با فناوری LCD یا OLED تولید می‌شوند که کیفیت بسیار بالایی در نمایش متن و تصاویر دارند و حتی برخلاف نمایشگرهای کتاب‌خوان‌ها و کاغذهای دیجیتال می‌توانند متون را به شکل رنگی نیز نمایش دهند؛ اما، این نمایشگرها برای مطالعه طولانی‌مدت مناسب نیستند و به چشم‌ها فشار زیادی وارد می‌کنند.

از میان کتابخوان، تبلت و کاغذ دیجیتال، معمولاً انواع کاغذهای دیجیتال به‌عنوان سبک‌ترین و تبلت‌ها به‌عنوان ابزار در این میان شناخته می‌شوند.

واقعیت این است که میزان وزن این سه ابزار، یکی از تفاوت‌های بسیار کلیدی بین آنها است چرا که شما از این سه ابزار برای مطالعه استفاده می‌کنید؛ فعالیتی که معمولاً زمان بر است و شما را ملزم به نگه‌داشتن ابزار مد نظرتان می‌کنند و هر چه این ابزار سبک‌تر باشد؛ دستان شما نیز کمتر خسته می‌شود و فشار کمتری به دستتان وارد خواهد شد.

پرفروش‌ترین تبلت‌های بازار

میزان مصرف باتری و نوع باتری، مورد دیگری است که می‌توانیم به‌عنوان فرق کتابخوان با تبلت و کاغذ دیجیتال در نظر بگیریم. انواع کاغذهای دیجیتال، دارای باتری‌های غیرقابل‌شارژ، یک‌بارمصرف و عموماً از نوع سکه‌ای هستند که طول عمر خوبی (در ۳ تا ۶ ماه بر اساس میزان استفاده از کاغذ دیجیتال) دارند؛ اما، پس از پایان این زمان باید این باتری‌ها را با یک باتری نو جایگزین کنید.

در مقابل، باتری‌های کتاب‌خوان‌ها معمولاً از نوع لیتیوم پلیمری و قابل‌شارژ است و با یک‌بار شارژکردن، تا هفته‌ها می‌توانید از کتابخوان خود استفاده کنید. این موضوع در تبلت‌ها کمی متفاوت است؛ انواع تبلت‌های موجود در بازار، همگی دارای باتری‌های قابل‌شارژ و با ظرفیت‌های مختلف هستند؛ اما به دلیل دامنه گسترده کارهایی که می‌توانید با تبلت انجام دهید؛ در مقایسه با کتاب‌خوان‌ها، انرژی بیشتری مصرف می‌کنند و شاید به شکل روزانه یا حداقل یک روز در میان، باتری آنها نیازمند شارژکردن مجدد باشد.

یک تفاوت کتابخوان با تبلت و کاغذ دیجیتال، میزان حافظه داخلی این سه دستگاه است. همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم؛ کاغذهای دیجیتال ابزارهای ساده‌ای هستند و نمونه‌های ارزان‌قیمت آنها معمولاً حافظه‌ای برای ذخیره نوشته‌های شما ندارند و برای دسترسی به چنین ویژگی خاصی، نیازمند صرف هزینه بیشتر برای خرید مدل‌های گران‌تر این محصول خواهید بود.

بررسی و مقایسه حافظه داخلی هر دستگاه

کتاب‌خوان‌ها و تبلت‌ها، وضعیت متفاوتی از کاغذهای دیجیتال دارند. کاغذهای دیجیتال مقرون‌به‌صرفه، معمولاً حافظه خوبی را برای ذخیره کتاب‌های صوتی یا متنی در اختیار شما قرار می‌دهند که در مدل‌های گران‌تر این محصول، حجم این حافظه تا حد قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند و حتی به ۲۵۶ گیگابایت (در برخی مدل‌های خاص از بعضی برندها) نیز می‌رسد.

در تبلت‌ها، این ویژگی بسیار بهینه‌تر است و می‌توان آن را به‌عنوان یک فرق کتابخوان و تبلت نیز در نظر گرفت. در این ابزارها، حافظه داخلی دستگاه از حداقل ۸ گیگابایت در مدل‌های تقریباً ارزان‌قیمت شروع می‌شود و تا ۱ یا ۲ ترابایت در مدل‌های گران‌قیمت برخی برندهای مطرح بازار نیز افزایش می‌یابد.

مورد دیگری که به‌عنوان فرق بوک ریدر با کاغذ دیجیتال و تبلت در نظر گرفته می‌شود؛ جنس بدنه این سه دستگاه است. کاغذ دیجیتال معمولاً از پلاستیک‌های ABS یا حتی مواد فلزی با خواص مغناطیسی ساخته می‌شوند که اگرچه مقاومت خوبی دارند؛ اما به دلیل نیاز به سبک بودن این ابزار، امکان آسیب‌دیدن دستگاه را در صورت سقوط کاغذ دیجیتال از ارتفاع کم یا واردشدن ضربه به بدنه، افزایش می‌دهند.

انواع کتابخوان، دارای بدنه‌هایی با مقاومت بیشتر نسبت به کاغذهای دیجیتال هستند و معمولاً از جنس پلاستیک سخت (پلی‌کربنات) تولید می‌شوند؛ اما باز هم جنس بدنه نسبتاً ضعیف‌تری در مقایسه با انواع تبلت دارند. در تبلت‌ها، معمولاً به دلیل گران‌تر بودن این محصولات، از مواد بسیار باکیفیت‌تری برای ساخت بدنه دستگاه استفاده می‌شود به‌طوری‌که حتی در برخی از مدل‌ها، دستگاه در مقابل آب نیز مقاوم است.

کاغذهای دیجیتال، بوک ریدر یا کتابخوان و انواع تبلت، سه ابزار بسیار کارآمد برای مطالعه کتاب‌های دیجیتال هستند که شما را از خرید نسخه‌های اغلب گران این کتاب‌ها بی‌نیاز می‌کنند و در هر زمان و مکانی، می‌توانید به ده‌ها یا صدها کتاب دلخواه خود دسترسی داشته باشید.

توجه به فرق کتابخوان با تبلت و کاغذ دیجیتال در هنگام انتخاب و خرید یکی از این سه ابزار، موضوعی است که می‌تواند علاوه بر کمک به شما برای انتخاب یک محصول مناسب و با کارایی دلخواه شما، از صرف هزینه بیشتر برای محصول غیرضروری جلوگیری کند.

در این مقاله، تفاوت‌های کتابخوان، تبلت و کاغذ دیجیتال را از نظر کاربرد، باتری، اندازه و نوع نمایشگر، جنس بدنه، ابعاد و وزن دستگاه و میزان حافظه داخلی هر یک از آنها را مطرح کردیم تا با مطالعه هر یک از این موارد بتوانید محصول موردنظر خودتان را با دید بهتری انتخاب و خریداری نمایید.

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

بهترین کتاب خوان

جدیدترین تبلت سامسونگ

بهترین آیپد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *