منوی دسته بندی

آیا سشوار باعث ریزش مو می‌شود؟ برای مو ضرر دارد؟ حقیقت داغ

به‌طورکلی، این موضوع که گرمای بیش از حد برای مو خوب نیست یک واقعیت شناخته‌شده است؛ اما آیا استفاده از سشوار برای مو ضرر دارد؟ اگر در حین سشوار کشیدن مو‌های خود متوجه مقدار غیرعادی ریزش مو شدید، ممکن است از خود بپرسید که آیا سشوار باعث نازک شدن مو و ریزش آن شده است یا خیر؟ گرمای سشوار می‌تواند تاثیر نامطلوبی بر روی مو‌ها داشته باشد؛ به‌گونه‌ای که خشک کردن روزانه مو با سشوار، به‌خصوص با حرارت بالا، باعث از دست دادن رطوبت مو‌ها، خشکی و شکننده شدن آن‌ها می‌شود. تا انتهای متن ما را همراهی کنید تا دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم.

آیا سشوار باعث ریزش مو می شود؟ برای مو ضرر دارد؟

سشوار‌ از هوا برای خشک کردن سریع مو‌های خیس استفاده می‌کند. افراد بسیاری اغلب برای خشک شدن سریع‌تر مو‌های خود، سشوار را روی درجه گرم‌تر قرار می‌دهند. این کار ممکن است سبب از دست رفتن رطوبت طبیعی مو‌ها شده و آن‌ها را خشک و شکننده کند.

از مضرات احتمالی سشوار برای مو‌ها در صورت استفاده نادرست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیب حرارتی به مو
  • وز شدن مو‌ها
  • ایجاد شکاف در انتهای ساقه مو‌ها
  • خشکی و شکستگی مو‌ها
  • از بین بردن روغن‌های طبیعی پوست سر

به‌طورکلی، هنگامی که مو‌های خود را از فاصله‌ای نزدیک سشوار می‌کنید، گرمای بالای سشوار به‌سرعت پوست سر را خشک کرده و روغن طبیعی آن را تبخیر می‌کند. همچنین می‌تواند به لایه بیرونی پوست سر آسیب برساند که به‌عنوان یک دفاع برای حفظ رطوبت ضروری ساقه مو عمل می‌کند.

این موضوع منجر به مشکلات زیادی همچون شوره سر، وز شدن مو، تحریک قرمزی، رشد کمتر مو و در نهایت ریزش مو خواهد شد. اگرچه شاید استفاده از سشوار نسبت‌به خشک کردن طبیعی مو‌ها، آسیب سطحی بیشتری داشته باشد؛ اما قرار دادن سشوار در فاصله 15سانتی‌متری و حرکت مداوم آن، آسیب کمتری به مو‌ها وارد می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین سشوار

در یک بیان ساده می‌توان گفت که بعید است سشوار به‌تنهایی باعث ریزش مو شود. بااین‌حال، استفاده بیش از حد یا نادرست از آن ممکن است باعث آسیب و شکستگی مو‌ها شده و در نهایت با نازک‌تر کردن آن‌ها منجر به ریزش موقت مو شود.

چگونه سشوار زدن در ریزش مو تاثیر می‌گذارد؟

سشوار‌ها با دمیدن هوای گرم روی مو‌ها، تبخیر آب را تسریع کرده و آن‌ها را خشک می‌کنند؛ ازاین‌رو، برای به‌حداقل رساندن عوارض جانبی استفاده از سشوار بهتر است به چند عامل زیر توجه کنید.

گرمای بیش از حد سشوار

به‌طورکلی، سشوار‌ها گاهی حرارت زیادی تولید می‌کنند که به مو‌ها آسیب وارد خواهد کرد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای بیش از اندازه می‌تواند تار‌های مو را ضعیف کرده و آن‌ها را مستعد شکستن و ریزش مو کند.

خشک کردن پوست سر

در حقیقت، دمیدن هوای گرم به مو‌ها ممکن است پوست سر را خشک کرده و باعث خارش و پوسته‌پوسته شدن پوست مانند شوره سر شود. این موضوع به‌تنهایی یکی از عوامل ریزش مو در هنگام سشوار زدن محسوب می‌شود.

خشک شدن بیش از حد مو

سشوار زدن غیراصولی و مدام می‌تواند رطوبت طبیعی مو را از بین برده و آن را خشک و شکننده کند. ازطرفی، با شکستگی ساقه‌های مو، احتمال ریزش مو در طولانی مدت را افزایش دهد.

تضعیف فولیکول‌های مو

این احتمال نیز وجود دارد که گرمای شدید سشوار فولیکول‌های مو را ضعیف کرده و توانایی آن‌ها برای تولید تار‌های موی سالم را مختل کند. این موضوع درنهایت منجر به نازک شدن مو و ریزش آن خواهد شد. در کنار موارد گفته‌شده، این احتمال وجود دارد که دلایل پیش‌زمینه‌ای دیگری باعث ریزش مو در هنگام سشوار کردن شود.

اگر احساس کردید که هر بار مو‌های‌تان را سشوار می‌کنید با ریزش مو مواجه می‌شوید، باید این سؤال را از خود بپرسید که آیا سشوار به‌تنهایی باعث ریزش مو می‌شود یا خیر؟

پیشنهاد مطالعه: بهترین مارک اتو مو

شاید شما هم شنیده باشید که سشوار به تار‌های مو آسیب می‌رساند تا نازک شده و از بین بروند؛ اما این حالت تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که سشوار‌ها روی حداکثر حرارت تنظیم شده و به تار‌های مو نزدیک شوند. گرمای مستقیم بیش از حد، ممکن است منجر به آسیب بیرونی تار‌ها و نازک شدن مو‌ها شود. از همین رو اطمینان از گرمای متعادل در فاصله مطمئن، سلامت مو را حفظ خواهد کرد.

همچنین برخی بر این باورند که استفاده از سشوار‌ها آسیب شدیدی به سلامت پوست سر وارد کرده و باعث ریزش مو‌ها ‌می‌شوند؛ اما این حالت نیز تنها زمانی رخ خواهد داد که گرمای بیش از حد در یک نقطه یا به‌طورکلی در فاصله نزدیک ساطع شود. در حقیقت، با استفاده مناسب و اصولی از سشوار می‌توان از این امر جلوگیری کرد.

در متن بالا تلاش کردیم به این پرسش که آیا سشوار باعث ریزش مو می‌شود یا نه پاسخ جامعی بدهیم. درحقیقت، واقعیت این است که تا زمانی که با سشوار پوست خود را نسوزانید یا پوست سر خود را تحریک نکنید، باعث ریزش مو نمی‌شود. ازطرفی، ریزش مو ممکن است دلایل دیگری همچون رژیم غذایی نامناسب، استرس، شوره سر و غیره داشته باشد. بااین‌حال، اگر تنظیمات سشوار را در حالت کم یا متوسط ​​قرار دهید، گرمای واردشده به پوست سرتان به حداقل رسیده و آسیبی به مو‌های‌تان وارد نمی‌کند.

به‌طورکلی، سشوار یکی از تجهیزات ضروری زندگی روزانه ماست؛ ازهمین‌رو، بهتر است به‌درستی از آن استفاده کنید. نظر شما درمورد تاثیر سشوار بر ریزش مو‌ها چیست؟

پیشنهاد مطالعه: بهترین مارک برس حرارتی صاف کننده مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *