منوی دسته بندی

تفاوت بخور سرد و گرم چیست؟ [بررسی مزایا و معایب]

رطوبت و آب، یکی از مواد بسیار حیاتی برای بدن انسان هستند و بخش‌های مختلف بدن به‌ویژه مجاری تنفسی و پوست، برای داشتن عملکرد صحیح، به این دو ماده نیاز دارند. ضرورت استفاده از این دو ماده ارزشمند، زمینه‌ساز تولید انواع دستگاه‌های بخور سرد و گرم شده است. این دو دستگاه، امکان تامین رطوبت پوست و مجاری تنفسی را در فصل‌های زمستان و تابستان فراهم می‌کنند و جایگزین سیستم قدیمی جوشاندن آب در کتری و… هستند. همراه ما باشید تا از تفاوت بخور سرد و گرم آگاه شوید.

تفاوت بخور سرد و گرم چیست؟

تفاوت بخور سرد و گرم چیست؟

نوع کاربرد

دستگاه‌های بخور سرد و گرم، اگرچه یک کارایی مشترک را ارائه می‌دهند، اما به دلیل نوع بخار تولیدشده در هر یک از آن‌ها، هر کدام از محصولات در فصول مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و این مورد، یکی از تفاوت بخور سرد و گرم است. بخار آب تولیدشده توسط بخور گرم، دمای قابل توجهی دارد. (حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد)

این دما، اجازه ورود مواد معدنی داخل آب را به محیط اطراف نمی‌دهد و به همین دلیل، امکان استفاده از آن برای درمان بیماری‌های تنفسی مانند آلرژی، خشکی مجاری تنفسی، سرماخوردگی، آنفولانزا و آسم وجود دارد و می‌توان در مخزن این دستگاه، داروهای تسکین‌دهنده علائم این بیماری‌ها را اضافه کرد تا به همراه بخار آب به محیط وارد شود.

در مقابل، در دستگاه بخور سرد، بخار و رطوبت توسط جوشاندن آب ایجاد نمی‌شود و از تکنولوژی پیشرفته‌تری (فناوری اولتراسونیک و فناوری تبخیری) برای تولید این بخار استفاده می‌شود که همین مورد نیز، به‌عنوان فرق بخور سرد و گرم در نظر گرفته می‌شود. گفتنی است این دستگاه، در فصل تابستان کارایی دارد و برای مرطوب نگه‌داشتن محیط استفاده می‌شود.

در بخور سرد برخلاف بخور گرم، امکان ورود املاح معدنی آب به داخل هوا وجود دارد؛ ازاین‌رو، در این مدل صرفا باید از آب تقطیرشده (جوشیده و سرد شده) استفاده شود. بنابراین، «نوع کاربرد» دستگاه نیز جزو تفاوت بخور سرد و گرم به حساب می‌آید.

پرفروش‌ترین بخورهای سرد

پرفروش‌ترین بخورهای گرم

 

 

میزان مصرف برق

در بخور سرد، از دو فناوری اولتراسونیک و تبخیری برای تولید بخار آب استفاده می‌شود. در این فرایندها، به انرژی بسیار کمتری برای ایجاد بخار آب نیاز خواهد بود.

در مقابل، در بخور گرم از چندین المنت مختلف در زیر و اطراف مخزن آب استفاده شده است. این المنت‌ها به‌وسیله نیروی برق، آب را به جوش آورده و بخار آب را تولید می‌کنند و مصرف برق بسیار قابل توجهی دارند. تفاوت بخور سرد و گرم در بخش مصرف انرژی نیز، دقیقا به دلیل استفاده از این المنت‌ها در انواع بخور گرم است.

مشاهده
بهترین دستگاه بخور سرد ایرانی و خارجی [9 مدل خانگی پرطرفدار]

نوع بخار تولید شده توسط دستگاه بخور

فرق بخور گرم و سرد در نوع بخار تولیدشده، مربوط به دما و کیفیت بخار است. در بخور سرد، امکان ورود املاح داخل آب به محیط اطراف وجود دارد. به همین علت، این نوع بخور برای بیماران تنفسی چندان مناسب نیست. علاوه بر این موضوع، دمای این بخار پایین بوده و بیشتر شبیه به یک نسیم خنک است.

نوع بخار تولید شده توسط دستگاه بخور سرد و گرم

این در حالی است که در انواع بخورهای گرم، دمای بخار ایجادشده، نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد خواهد بود. این بخور، به دلیل ممانعت از ورود ذرات و املاح معدنی آب به هوای محیط و همچنین، امکان استفاده از داروهای مختلف ویژه تسکین مشکلات تنفسی در آن، برای بیمارانی که درگیر انواع بیماری‌های تنفسی به‌ویژه آسم هستند، بسیار مناسب خواهد بود. بنابراین، می‌توان گفت یک از تفاوت اصلی بخورد سرد و گرم، نوع بخار تولیدشده توسط آن‌ها است.

جدیدترین دستگاه‌های بخور

 

ایمنی و نگهداری

بخور گرم، دستگاهی با توانایی تولید بخار با دمای نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد است. این بخار، می‌تواند سوختگی‌های متوسط تا شدیدی را ایجاد کند و به همین علت، نمی‌توان از این دستگاه در کنار کودکان یا افراد دارای ناتوانی‌های مختلف ذهنی استفاده کرد.

در مقابل، بخار ایجادشده در انواع بخور سرد، دمای پایین‌تری دارد و حتی در صورت برخورد مستقیم با پوست بدن، هیچ آسیبی را ایجاد نخواهد کرد. این یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌توان به‌عنوان تفاوت بخور سرد و گرم در نظر گرفت.

مشاهده
بهترین دستگاه بخور گرم ایرانی و خارجی [۱۰ مدل خانگی]

تفاوت دیگر این دو دستگاه، مربوط به نحوه نگهداری از آن‌ها است. در دستگاه بخور گرم، به دلیل جوشیدن آب، امکان ایجاد قارچ یا باکتری در مجاری خروجی دستگاه یا مخزن آب، بسیار پایین است. اما در دستگاه بخور سرد (از نوع  تبخیری)، این امکان وجود دارد که باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در آب سرد، وارد هوای محیط شوند.

برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی، توصیه می‌شود که مخزن آب بخور سرد و گرم به‌صورت روزانه تخلیه شده و مجددا پر شود. همچنین، هر ۲ هفته یک‌بار، این مخزن شستشو داده شود. در این زمینه، تفاوت بخور سرد و گرم فقط در فواصل زمانی شستشوها خواهد بود که برای بخور سرد، باید دقیق‌تر و با فاصله زمانی کمتری انجام شود.

محبوب‌ترین دستگاه‌های بخور

 

جمع‌بندی

دستگاه‌های بخور سرد و گرم، دستگاه‌های بسیار مفیدی هستند که در فصل زمستان و تابستان با تولید بخار آب، رطوبت محیط را تامین می‌کنند. از مهم‌ترین تفاوت بخور سرد و گرم، می‌توان به نوع کاربرد، کیفیت و نوع بخار آب تولیدشده، میزان مصرف انرژی و همچنین نحوه نگهداری و ایمنی دستگاه اشاره کرد.

علاوه بر این موارد، امکان استفاده از هر یک از این دو محصول برای بیماران تنفسی را نیز، می‌توان به‌عنوان یک تفاوت بخور سرد و گرم نیز در نظر گرفت. به‌طوری‌که بخور گرم بیشتر از بخور سرد برای بیماران مبتلا به بیماری‌های مرتبط با سیستم تنفسی مناسب است.

علت این موضوع نیز، مربوط به قابلیت تصفیه آب در دستگاه‌های بخور گرم و حذف مواد معدنی از آب پیش از ورود به هوا است. در هنگام خرید این محصول، علاوه بر در نظر داشتن مدل، برند و همچنین قیمت دستگاه موردنظر، بهتر است به موارد گفته‌شده در این مقاله نیز، توجه کافی داشته باشید تا خریدی مطمئن و مطابق با نیازتان را تجربه کنید.

اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید و یا نکته‌ای در خصوص تفاوت بخور سرد و گرم می‌دانید که ما به آن اشاره نکردیم، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

Promotion
پرفروش‌ترین دستگاه‌های بخور در بازارمشاهده محصولات

 

[تعداد آرا: 3 میانگین امتیاز: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *