منوی دسته بندی

راهنمای خرید سرویس قابلمه گرانیتی، استیل و سرامیکی

خرید سرویس قابلمه و یا به عبارت بهتر، انتخاب یک سرویس قابلمه خوب از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه نوع مواد به‌کار رفته، میزان ضخامت قابلمه، اندازه و همچنین میزان رسانا بودن آن‌ها در برابر حرارت، با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. بنابراین در هنگام انتخاب یک ست قابلمه، باید دقت کافی به عمل آید. به‌طورکلی انتخاب و خرید ست قابلمه مناسب، یکی از دغدغه‌های اساسی بانوان به شمار می‌رود. در این راهنمای خرید سرویس قابلمه، به معرفی انواع قابلمه و ویژگی‌های هر یک خواهیم پرداخت تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

راهنمای خرید سرویس قابلمه گرانیتی، استیل و سرامیکی

راهنمای خرید سرویس قابلمه

1. قابلمه گرانیتی

این نوع از قابلمه‌ها به قابلمه‌های نچسب معروف هستند؛ درواقع می‌توان گفت از میان پوشش‌های نچسب سرویس قابلمه، گرانیت از بقیه بادوام‌تر است و استحکام بیشتری هم دارد. گرانیت که به آن سنگ خارا نیز گفته می‌شود، در تولید قابلمه گرانیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین به دلیل جنسی که قابلمه گرانیتی دارد، گرما را نگه داشته و غذا در آن دیرتر از سایر ظروف می‌سوزد.

همچنین تمیز کردن قابلمه‌های گرانیتی (Granite Cookware) بسیار ساده است و به‌راحتی انجام می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌های قابلمه گرانیتی می‌توان به نچسب بودن آن اشاره نمود؛ که این عامل مصرف روغن را کاهش داده و از آنجاکه گرانیت یک ماده طبیعی است،

طعم غذا در این نوع از سرویس قابلمه هیچ تغییری نمی‌کند. این قابلمه ضد خش است، اما توجه داشته باشید که بهتر است، این نوع از سرویس قابلمه را از برندهای معتبر آن خریداری نمایید. چراکه اکثر این قابلمه‌ها، دارای ضمانت و گارانتی معتبر هستند. در ادامه این راهنمای خرید سرویس قابلمه، به نحوه تشخیص اصل بودن قابلمه گرانیتی می‌پردازیم.

راهنمای خرید سرویس قابلمه گرانیتی

تشخیص قابلمه گرانیتی اصل

از آنجایی که تعدادی از فروشندگان به عرضه قابلمه گرانیتی تقلبی اقدام می‌کنند، باید بتوانیم در هنگام خرید سرویس قابلمه گرانیتی، محصول اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم. به‌طور معمول راهکارهایی وجود دارد که از طریق آن می‌توان تشخیص داد که قابلمه گرانیتی، اصل است و یا تقلبی! ازاین‌رو، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید سرویس قابلمه گرانیتی، به موارد زیر توجه نمایید:

  • قابلمه گرانیتی اصل، نسبت به نوع تقلبی آن، قیمت بالاتری دارد و از وزن کم‌تری هم برخوردار است.
  • شستشوی این نوع از قابلمه نسبت به نوع تقلبی آن، بسیار راحت‌تر انجام می‌شود.
  • قابلمه گرانیتی خوب، پوشش نچسب قوی دارد در نوع تقلبی آن، این پوشش نچسب به این اندازه قوی نیست.
  • قابلمه اصل را می‌توان درون فر و یا ماکروویو قرار داد، بنابراین مقاومت بسیار بالایی دارد.
  • قابلمه گرانیتی باکیفیت، در طعم غذا و رنگ آن تاثیری ایجاد نمی‌کند.

پرفروش‌ترین قابلمه‌های بازار

 

قابلمه گرانیتی بهتر است یا سرامیکی؟

برای دستیابی به پاسخ این سوال، لازم است تا ویژگی‌های دو نوع قابلمه گرانیتی و سرامیکی را مورد بررسی قرار دهیم. نکته قابل‌توجه در این زمینه این است که هر دو قابلمه از نظر عملکرد مشابه هستند و دوام و ایمنی آن‌ها نیز تا حدود زیادی به یکدیگر شباهت دارد.

همان‌طور که می‌دانید، هر یک از انواع قابلمه‌ها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. ازاین‌رو بهتر است در هنگام خرید، راهنمای خرید سرویس قابلمه را به خوبی مطالعه کنید.

قابلمه گرانیتیقابلمه سرامیکی
قابلمه‌های گرانیتی، ترکیبی از تفلون و سرامیک هستند. به این صورت که لایه اولیه داخل قابلمه گرانیتی، از تفلون و دانه‌های ریز رنگی و پراکنده سرامیکی تشکیل شده است.قابلمه‌های سرامیکی از لایه‌ای نچسب مانند تفلون ساخته شده‌اند.
پوشش نچسب ظروف گرانیتی، بسیار قوی است.لایه سرامیکی به‌کار رفته در قابلمه سرامیکی، حاوی ترکیبات مضر موجود در تفلون نیست.
قابلمه گرانیتی حرارت بسیار بالایی را تحمل می‌کند و برای مغزپخت کردن مواد غذایی گزینه بسیار خوبی است.قابلمه‌های سرامیکی مقاومت بالاتری نسبت به فرسایش، خراشیده شدن و یا خوردگی دارند.

مضرات قابلمه گرانیتی

قابلمه‌های گرانیتی علاوه بر مزایایی که دارند، دارای معایبی نیز هستند. از معایب قابلمه گرانیتی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • قابلمه‌های گرانیتی دارای لایه نازکی هستند، بنابراین برای حفظ گرما و حرارت، چندان مناسب نمی‌باشند.
  • در این نوع از قابلمه‌ها، غذا برای مدت‌زمان طولانی گرم نمی‌ماند.
  • این نوع از سرویس قابلمه، از نظر طرح و رنگ تنوع چندانی ندارند.
  • در هنگام پخت‌وپز غذا با سرویس قابلمه گرانیتی، باید از حرارت متوسط استفاده کنید.
  • اگر برای هم زدن مواد غذایی و یا کشیدن غذا از ظروف تیز و یا فلزی استفاده کنید، پوشش قابلمه گرانیتی با آسیب مواجه خواهد شد.

طرز استفاده از قابلمه گرانیتی برای اولین بار

پس از خرید قابلمه گرانیتی لازم است چهار گام را پشت سر بگذارید تا قابلمه مورد نظرتان برای اولین بار به خوبی قابل استفاده شود. در ابتدا برچسب‌ها و روکش‌های محافظ قابلمه را از آن جدا کنید، سپس آن را با اسفنجی نرم و یا با استفاده از برس مخصوص ظروف گرانیتی شستشو دهید. سپس اجاق گاز را روشن کرده و شعله آن را بسیار کم کنید و قابلمه را با کمی روغن روی آن قرار دهید.

توجه داشته باشید که روغن باید در تمام سطح داخلی قابلمه پخش شود. برای این منظور باید روغن را در تمامی سطح ظرف بچرخانید و اجازه دهید تا ظرف در این حالت روی شعله بماند. پس از چند دقیقه، می‌توانید ظرف را از روی شعله بردارید و بشویید. این فرایند موجب می‌شود تا از این پس، با خیال راحت‌تری از قابلمه خود استفاده نمایید.

 

پرفروش‌ترین قابلمه‌های گرانیتی

 

2. قابلمه سرامیکی

قابلمه‌های سرامیکی از جدیدترین انواع سرویس قابلمه آشپزخانه به شمار می‌روند. این نوع از قابلمه دارای روکش نچسب بوده و بدون ترکیبات مضر تهیه می‌شود. سرویس قابلمه سرامیکی، می‌تواند تا حدودی در برابر خوردگی و یا ضربه از خود مقاومت نشان دهد و خراشیده نشود.

در هنگام استفاده از این سرویس قابلمه باید مراقب باشیم تا در صورت آسیب‌دیدگی، تکه‌های جدا شده آن وارد غذا نشوند. به‌طورکلی، قابلمه‌های سرامیکی دارای بدنه و کف چندین لایه هستند که یکی از این لایه‌ها، لایه سرامیک آن است. این لایه حرارت را به خوبی پخش می‌کند و آن را به غذا منتقل می‌نماید.

راهنمای خرید سرویس قابلمه سرامیکی

نحوه تمیز کردن داخل و بدنه قابلمه سرامیکی

بهتر است برای تمیز کردن قابلمه سرامیکی، به هیچ‌وجه از اسکاج‌های زبر و یا سیمی استفاده نکنید، زیرا کف این ظروف و بدنه آن دچار آسیب شده و یا لعاب آن از بین می‌رود.

همچنین برای شستشوی این نوع از سرویس قابلمه، می‌توانید از مواد شوینده و یک اسفنج نرم و یا حتی ابر استفاده کنید تا به‌راحتی تمیز شود. تا این بخش از راهنمای خرید سرویس قابلمه، به معرفی انواع قابلمه‌های موجود در بازار پرداختیم. در بخش‌های پایین، به نکاتی اشاره می‌کنیم که در نگهداری و استفاده از قابلمه به شما کمک می‌کند.

قابلمه سرامیکی بهتر است یا چدن؟

برای پاسخ به این سوال، باید چند ویژگی از این قابلمه‌ها را در نظر بگیرید. البته در بخش بالا به مقایسه قابلمه سرامیکی و گرانیتی پرداخته‌ایم و به بخشی از ویژگی‌های قابلمه‌های سرامیکی نیز اشاره کرده‌ایم. در ادامه می‌توانید جزئیات بیشتری از این ظروف بخوانید.

قابلمه چدنقابلمه سرامیکی
قابلمه‌های چدنی، به‌طور معمول از آلیاژهای کربن، آهن، سیلیسیم ساخته شده‌اند و روکش‌های مختلفی هم دارند.ظروف سرامیکی معمولا از یک هسته مرکزی با یک فلز که رسانش حرارتی آن بالا است به وجود آمده و معمولا از آلومینیوم تشکیل می‌شود. روکش این قابلمه نیز از سرامیک است.
ظروف چدنی، اندازه‌های بزرگ‌تری دارند و شکل و طرح‌های آن‌ها نیز محدود است.ظروف سرامیکی از نظر طرح و رنگ تنوع بسیاری دارند.
ظروف چدنی را تنها می‌توان برای پخت‌وپز استفاده کرد. اما در زمان کم‌تری می‌توانند غذا را برای شما طبخ کنند.ظروف سرامیکی علاوه‌بر پخت‌و‌پز، ارزش تزئینی بیشتری دارند.
ظروف چدنی برای نگهداری غذا در زمان طولانی مناسب نیستند و دارای خاصیت‌های اسیدی در برابر موادی مانند آبلیمو و گوجه‌فرنگی نیز هستند.ظروف و قابلمه سرامیکی این قابلیت را دارند که در فر و یخچال نگهداری شوند.

طرز استفاده از قابلمه سرامیکی برای اولین بار

برای این منظور لازم است در ابتدا برچسب‌های قابلمه خود را جدا کرده و ظرف خود را با ابر و یا اسفنجی نرم شستشو دهید. سپس قابلمه را بر روی شعله گاز با حرارت کم قرار دهید و کمی روغن گیاهی درون آن بریزید.

پس از مدت‌زمانی که روغن درون ظرف داغ شد، می‌توانید آن را درون ظرف سرامیکی خود بگردانید تا روغن به همه بخش‌های قابلمه برسد. سپس قابلمه را بشویید و برای دفعات بعدی با خیال راحت از آن استفاده کنید.

 

 پرفروش‌ترین قابلمه‌های سرامیکی

 

3. قابلمه استیل

قابلمه‌های استیل از سایر انواع قابلمه بهداشتی‌تر بوده و برای سلامتی نیز مفیدترند. این نوع از قابلمه‌ها عمر و دوام طولانی دارند و زنگ نمی‌زنند.

سرویس قابلمه استیل نسبت به مواد غذایی واکنشی نشان نمی‌دهد، اما حرارت را به‌طور مستقیم به غذا منتقل می‌نمایند. این عامل موجب می‌شود تا غذای درون قابلمه استیل، زودتر بسوزد. چراکه این نوع از قابلمه‌ها بلافاصله حرارت آتش را انتقال می‌دهند.

راهنمای خرید سرویس قابلمه استیل

 

طرز استفاده از قابلمه استیل برای اولین بار

جهت استفاده از قابلمه استیل برای اولین بار، لازم است تا آن را با آب داغ و مواد شوینده شستشو دهید. سپس قابلمه خود را آب‌کشی کنید و به‌طور کامل آن را خشک کنید. همچنین قبل از اینکه قابلمه استیل خود را روی گاز و حرارت قرار دهید، روغن را درون آن بریزید. سپس ظرف خود را همراه با روغن درون آن، روی شعله گاز با حرارت کم قرار دهید تا داغ شود. پس از این فرایند می‌توانید مواد غذایی خود را درون ظرف بریزید.

به خاطر داشته باشید که هیچ‌گاه در هنگام استفاده از قابلمه‌های استیل، نمک را در ابتدا به غذا اضافه نکنید، چراکه باعث آسیب دیدن قابلمه شما می‌شود. بهتر است نمک غذا را در مراحل نهایی پخت به آن اضافه کنید و همچنین برای شستن این ظروف، چه برای اولین بار و چه دفعات بعدی، از اسفنج‌های زِبر استفاده نکنید.

 

پرفروش‌ترین قابلمه‌های استیل

 

 

سخن پایانی

در این راهنمای خرید سرویس قابلمه، تلاش کردیم تا شما را با انواع قابلمه‌های گرانیتی، استیل، سرامیکی و… آشنا کنیم. همچنین به مزایا و معایب هر یک از قابلمه‌های موجود در بازار پرداختیم تا بتوانید قبل از خرید سرویس قابلمه، انتخاب بهتری داشته باشید. با توجه به مواردی که گفته شد، انتخاب جنس، نوع، برند، تعداد پارچه و… به نیاز و سلیقه شما و همچنین تعداد افراد خانواده شما بستگی دارد. در پایان پیشنهاد می‌کنیم از خرید برندهای متفرقه که دارای کیفیت نامرغوبی هستند، خودداری نمایید.

 

Promotion
قیمت انواع قابلمه‌های پرفروش بازارمشاهده محصولات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *