منوی دسته بندی
همه چیز درباره کابل awg + خرید محصول از نمایندگی سیم و کابل سیمیا

همه چیز درباره کابل awg + خرید محصول از نمایندگی سیم و کابل سیمیا

کابل AWG

همه چیز درباره استاندارد AWG

AMERICAN WIRE GAUGE که به صورت اختصاری به آن awg گفته می‌شود، یک واحد اندازه‌گیری برای قطر و ضخامت سیم‌های رسانایی است که گرد و مفتولی بوده و جنس آن غیر آهنی باشد (مثل کابل شبکه که زوج سیم‌های به هم تابیده شده در آن مفتولی و از جنس مس هستند.) این استاندارد نخستین بار در سال ۱۸۵۷ در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت و همان‌طور که از اسم آن مشخص است، American به مبدا استفاده از آن اشاره داشته و Wire gauge نیز به معنای اندازه‌گیری قطر و نشان‌دهنده کاربرد این استاندارد است. این واحد قابل تبدیل به اینچ و میلی‌متر مربع می‌باشد.

از آنجا که با دانستن قطر یک هادی می‌توانیم به میزان جریان‌پذیری آن نیز پی ببریم، با استاندارد awg علاوه بر قطر سیم‌ها، می‌توانیم میزان جریان عبوری از آن‌ها را نیز با یکدیگر مقایسه کنیم.

در ادامه این مطلب شما را بیشتر با کابل awg آشنا کرده و در نهایت فروشگاهی معتبر برای خرید سیم و کابل در انواع مختلف از جمله awg، معرفی خواهیم کرد.

کابل awg چیست؟

کابل‌هایی که مطابق با استاندارد awg ساخته می‌شوند، کابل awg نام دارند. در واقع این کابل‌ها را می‌توان براساس قطر، ضخامت و میزان جریان عبوری از آن‌ها به راحتی مقایسه کرد.
در کابل‌های awg، عدد مشخص‌کننده awg با قطر آن نسبت عکس دارد، بنابراین هرچه میزان awg افزایش پیدا می‌کند، قطر آن کاهش یافته و به همین نسبت مقاومت آن نیز کاهش پیدا می‌کند. کاهش مقاومت نیز به معنای افزایش جریان عبوری از کابل است.

بر اساس استاندارد awg، مقاومت الکترونیکی در یک سیم آلومینیومی با سیمی مسی که مقدار awg آن دو شماره از سیم آلومینیومی کوچک‌تر است، از نظر مقاومت الکترونیکی با هم برابر هستند.

توصیه می‌شود که در مسافت‌های طولانی‌تر، از کابل‌هایی با awg بالاتر استفاده شود، چرا که مقاومت بالا باعث کاهش جریان شده که این امر در مسافت‌های طولانی می‌تواند مشکل‌ساز شود و مانع از انتقال درست جریان برق شود.

همچنین بهتر است بدانید که در انتقال سیگنال اگر بخواهیم از کابل awg استفاده کنیم، از کابل‌هایی با awg بالاتر و طبیعتا ضخامت کمتر استفاده می‌شود. دلیل این انتخاب مقاومت بیشتر سیم‌های کوچک‌تر در برابر خمیدگی یا لرزش و ماندگاری بهتر آن‌هاست. اما برای انتقال جریان برق بهتر است از کابل‌های awg با قطر بیشتر (awg کمتر) استفاده شود، چرا که در انتقال برق، ظرفیت و قدرت انتقال کابل حائز اهمیت است و استفاده از کابل‌هایی با قطر کم، نمی‌تواند خواسته ما را برطرف سازد.

بد نیست بدانید که کابل‌های awg فضایی خالی بین رشته‌های خود دارند و همین موضوع باعث می‌شود تا این کابل‌ها کمی قطورتر از سایر کابل‌های موجود با ویژگی‌های مشابه به نظر برسند.

برای خرید انواع کابل awg می‌توانید به فروشگاه اینترنتی پردیس کابل گستر، نماینده رسمی سیم و کابل سیمیا مراجعه کرده و خریدی امن و آسان را تجربه کنید.

استاندارد awg در کابل‌های شبکه

کابل‌های شبکه از زوج‌ سیم‌های به هم تابیده شده که در نهایت تشکیل 8 رشته سیم را می‌دهند تشکیل شده است (4 زوج سیم به هم تابیده شده). در ساخت هر یک از این رشته سیم‌ها، سیم‌ مسی با اندازه‌های  23AWG و 24AWG مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ 23AWG برای کابل‌های CAT 6 و CAT 7 و 24AWG برای CAT 5.

استاندارد awg برای کابل‌های افشان و مفتولی

از این استاندارد آمریکایی برای نشان دادن اندازه سیم‌های افشان نیز استفاده می‌شود. در کابل‌های افشان، مجموع سطح مقطع تمام رشته‌های تشکیل دهنده سیم، مشخص کننده سطح مقطع کل سیم می‌باشد. همانطور که کمی بالاتر اشاره کردیم، در کابل‌های awg فضایی خالی بین رشته‌های سیم وجود دارد (حدودا 10% سطح کل مقطع) که این فضای خالی در عدد awg تاثیر داده نشده است. بنابراین، سیم افشان را باید حدودا 5% قطورتر از سیم مفتولی در نظر بگیریم تا میزان مقاومت آن‌ها یکسان شود.

در سیم‌های مفتولی، AWG به قطر سیم و در سیم‌های افشان به سطح مقطع سیم اشاره دارد.

انواع کابل awg

1. کابل فویل و شیلددار قلع اندود

2. کابل مولتی کر یا چند هسته‌ای:

منظور از کابل چند هسته‌ای، کابلی است که چند سیگنال را در یک کابل روکش‌دار منتقل می‌کند. البته باید بدانید که منظور از هسته، تعداد اتصالات قابل استفاده ایجاد شده است و تعداد هادی‌های موجود در کابل ارتباطی به چند هسته‌ای بودن آن ندارند.

3. کابل twisted pair:

کابل twisted pair که به آن زوج سیم به هم تابیده هم گفته می‌شود، از جفت هادی‌هایی رنگی ساخته شده است. این هادی‌ها از سیم‌هایی با قطر بین 0.4 تا 0.8 میلی‌متر تشکیل شده‌اند. علت اینکه کابل‌های twisted pair از سیم‌هایی به هم تابیده تشکیل شده‌اند این است که اختلالات الکترومغناطیسی منبع تغذیه خنثی شود. بسته به نوع کابل، تعداد سیم‌های آن متفاوت بوده و تمام آن‌ها در یک غلاف پلاستیکی گرد هم می‌آیند.

هرچه تعداد زوج سیم‌ها بیشتر باشد، اثر هم شنوایی کمتر شده و طبیعتا قیمت کابل بیشتر می‌شود.

4. کابل مدباس:

مدباس، پروتکلی است شامل RS-485، RS-232، RS-422 که نقش برقراری ارتباط بین 240 دستگاه موجود در شبکه را به عهده دارد. در این پروتکل، دستگاه Master داده‌ها را درخواست کرده و دستگاه slave، آن‌ها را تامین می‌کند. نقش کابل مدباس اتصال master و 247 slave به یکدیگر است.

پردیس کابل گستر، نماینده رسمی سیم و کابل سیمیا، ارائه  دهنده انواع کابل‌های awg بوده و می‌توانید محصول مورد نظر خود را با اطمینان از اصالت کالا از این فروشگاه تهیه کنید.

 

سلب مسئولیت: بیگ سرچ صرفا نمایش‌دهنده این رپورتاژ آگهی است و مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

با نشر این محتوا، کمک کنید دیگران خرید بهتری داشته باشند.
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات